Tavuk

İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM; düz dokuma operatörlüğü istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına başlıyor. İŞKUR ile yürütülecek Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi(MEGİP) kapsamında düzenlenecek “düz dokuma operatörlüğü” kurslarına katılacak kursiyerler 2 aylık eğitimin ardından işbaşı yapacak. Kursiyerlere ayrıca eğitim süresince İŞKUR tarafından günlük 108 lira cep harçlığı verilecek.

 

Meslek edindirme ve meslek geliştirme kurslarıyla her yıl binlerce gence eğitim veren ve nitelikli iş gücüne önemli katkılar sağlayan BUTGEM, sanayicilerden gelen talepler doğrultusunda eğitim çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. BUTGEM, yeni eğitim öğretim yılında istihdam garantili “düz dokuma operatörlüğü” kursları düzenleyecek. Tekstil sektörünün ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için MEGİP kapsamında gerçekleştirilecek kurslar; 2 ay sürecek. BUTGEM’de bir ay boyunca eğitim alacak olan kursiyerler kalan sürede ise işletmelerde gerçek çalışma ortamında eğitimlerini sürdürecek. Fabrikalarda işleri hazır olan kursiyerlere; ayrıca eğitim süresince İŞKUR tarafından her kurs günü için 108 TL cep harçlığı verilecek. Kursiyerleri istihdam eden işletmeler de asgari 12 ay; azami 48 aya kadar SGK prim teşviklerinden faydalanabilecek.

 

İŞ SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BUTGEM’in Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) içerisinde 12 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterdiğini söyledi. BUTGEM’de sanayicilerin taleplerini alarak eğitim programları düzenlediklerini kaydeden Başkan Burkay, “Şimdiye kadar 1.100’ün üzerinde eğitim programıyla 35 bine yakın kişiyi meslek sahibi yaptık. Yeni dönemde tekstil sektörümüzden gelen talepler doğrultusunda düz dokuma operatörlüğü kurslarına başlıyoruz. Son dönemde firmalarımız bu alanda ciddi bir işçi bulma sıkıntısı yaşıyor. İŞKUR ile yaptığımız çalışma sayesinde istihdam garantili meslek kursları düzenleyeceğiz. Kurslara katılım için herhangi bir mezuniyet şartı bulunmuyor. İş sahibi olmak isteyenlere büyük bir imkan ve fırsat sunuyoruz.” dedi.

 

BURSA; MEGİP’TE ZİRVEDE

Bursa’nın MEGİP’te Türkiye’nin en başarılı kentleri arasında yer aldığını kaydeden Başkan Burkay, kentin son iki yıldır projeden yararlanan kursiyer sayısı kategorisinde ilk sırada yer aldığını hatırlattı.  İŞKUR Bursa İl Müdürü Eren Türkmen’e işbirlikleri dolayısıyla teşekkür eden Başkan Burkay, Bursa’nın nitelikli istihdamına güç katacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

MEGİP İŞVERENLERE DE ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNUYOR

MEGİP, işverenlerin talepleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlarken, iş arayanlar için de önemli fırsatlar sunuyor. MEGİP kapsamında 160 fiili günü geçmeyecek şekilde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere İŞKUR tarafından günlük 108 TL cep harçlığı ödeniyor. Ayrıca kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından karşılanıyor. İşverenler de ilave istihdam için uygulanan çeşitli teşviklerden faydalanabiliyor.

Detaylı bilgi için http://www.btso.org.tr/butgem adresini inceleyebilirsiniz.