Tavuk

Yeni Nesil Otomotive Kazandırmak Gerekir

Önemli değişim ve dönüşümlere sahne olan otomotiv sektörünün gölgede kalan satış sonrası hizmetleri alanı, son yıllarda derin bir istihdam problemiyle yüzleşiyor. Oto servislerinde çalışacak nitelikli eleman bulmanın her geçen gün zorlaştığına dikkat çeken Aşin Motorlu Araçlar ve Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem “Yeni nesli sektörümüze kazandırmak zorundayız, başka şansımız yok. Daha sosyal bir ortam veya görece daha rahat çalışma şartları nedeniyle gençler perakende veya gıda işletmeciliği sektörlerinde çalışmayı tercih ediyor, Meslek Liseleri kan kaybediyor. Nitelikli teknisyen ihtiyacına bugünden yatırım için şirket olarak Meslek Liseleri’ne desteklerde bulunuyor, sınıflar açıyor ve eğitim gören gençlerimize staj imkanları sunuyoruz. Aksi takdirde birkaç yıl sonra çalışacak teknisyen bulamayacağız.” diyor.

Satış sonrası hizmetlerindeki istihdam problemlerine ve çözümüne değinen Okan Erdem, sektör temsilcilerine de çağrıda bulundu. “İşinde iyi nitelikli teknisyenler ya kendi işletmelerini açma ya da emekli olma yoluna gittikçe ve yeni nesilden kaynak sağlanamayınca, derin bir istihdam problemiyle karşı karşıya kaldığımızı anladık. Tüm paydaşlar olarak yeni nesli otomotive kazandırmak adına stratejiler oluşturmak, sektörümüzü sevdirmek durumundayız.” şeklinde konuştu.

Meslek Liseleri’ne ekipman ve sınıf desteği veren Aşin Motorlu Araçlar’da eğitim gören gençler için de staj imkânı sunulduğunu ifade eden Erdem, “Teorik eğitim kadar pratik eğitimin, sahayı koklamanın da önemli olduğunu düşünüyoruz ve gençlerimize Aşin Motorlu Araçlar’da staj fırsatı sunuyoruz. Burada hem meslek öğreniyorlar hem de çekirdekten nitelikli çalışan yetiştirme şansı bulmuş oluyoruz. Bu anlamda rakiplerimize ve sektördeki diğer oyunculara da ilham kaynağı olmak, teşvik etmek istiyoruz. Aksi durumda birkaç yıl sonra çalışacak teknisyen bulamayacağız, istihdam sorunu demek, 3 günde onarılacak bir aracın haftalarca onarılamaması demektir.” açıklamasında bulundu.