Tavuk

Yıldırım Belediyesi Sit Sorunu Çözülüyor

 

-YILDIRIM’IN 4 MAHALLESİ, ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI TABİAT VARLIKLARINI KORUMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ‘DOĞAL SİT-SÜRDÜRÜLEBİLİR KORUMA VE KONTROLLÜ KULLANIM ALANI’ OLARAK TESCİL EDİLDİ.

-YILDIRIM BELEDİYESİ ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK CUMALIKIZIK, ZEYNİLER, BALABAN VE HAMAMLIKIZIK MAHALLESİ’NİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KORUMA VE KONTROLLÜ KULLANIM ALANI OLARAK TESCİL EDİLEN KISIMLARINDA KORUMA AMAÇLI İMAR PLANLARI HAZIRLAYACAK.

-YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ: BU KAPSAMDA HAZIRLANACAK KORUMA AMAÇLI İMAR PLANLARI İLE BURSA’YA ÖRNEK OLACAĞIZ.”

BURSA- Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün ‘Bursa ve Yalova İlleri Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ kapsamında sit alanları sınırlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin çalışmalar doğrultusunda; Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Balaban, Zeyniler Mahallerinin sit sınırlarının yeniden düzenlenerek 4 mahalleye ilişkin ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak 14.06.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Balaban ve Zeyniler Köyü’nün doğal sit statüsü değiştirilerek, ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edildi. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği; yapılan statü değişikliği ile sit statüsü ile ilgili karar alındığından Cumalıkızık ve Hamamlıkızık Mahallesi’ni kapsayan imar planı durdurulmuş olup Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Balaban ve Zeyniler Mahallesi’nde koruma amaçlı imar planı yapılacak.

ÖRNEK BİR PLAN HAZIRLAYACAĞIZ

Ayrıca ‘3. Derece Doğal Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı’nı kapsayan bölge ve Değirmenönü- Karapınar Mahalleleri ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak belirlendi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “SİT statülerinin değişmesinin ardından koruma amaçlı imar planı yapma yolu açılan alanlarda hazırlanacak planlarla Bursa’ya örnek olacağız” dedi.