Tavuk

Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli BUTEKOM’da Düzenlendi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren Enerji Konseyi tarafından Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli gerçekleştirildi. BTSO Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, Türkiye’de yenilenebilir enerji üretiminin çoğunlukla ithal makinelerle yapıldığına dikkat çekerek, “Bursa’da cari açık vermeden, kendi makinelerimizle rüzgar, güneş, hidroelektrik ve jeotermal potansiyelimizi değerlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

BTSO Enerji Konseyi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde, Bosch ve Limak Enerji Uludağ Elektrik’in destekleriyle düzenlenen Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi BUTEKOM’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin enerji ithalatının azaltılması için ihtiyaç duyulan enerji çözümlerinin değerlendirildiği etkinliğe BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, BTSO Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, akademisyenler ve çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı.

“ENERJİMİZİ VERİMLİ KULLANMALIYIZ”

Toplantının açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Nemli, enerji sektörünün ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma için büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye’nin hızla sanayileşen ve gelişen ekonomik yapısıyla enerji talebinin artmaya devam ettiğini kaydeden Nemli, “Buna karşın ekonomimiz enerjide büyük oranda ithalata bağlı. Örneğin 2016 yılında 32,6 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açığımızın yüzde 74’üne denk gelen 24 milyar dolarlık kısmı enerji ithalatı kaynaklı. Her yıl on milyarlarca dolar enerji ithalatına harcama yapmamız sürdürülebilir değil. Dolayısıyla ülkemizin orta gelir tuzağından kurtulmasının birinci şartı enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasıdır. Bunun için başta enerjinin verimli kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade edilmesi ve enerji teknolojileriyle yetkin insan kaynağının geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.