Tavuk

Türkiye Çevre Haftası Hepimizin Bir Dünyası Var Temasıyla Kutlanıyor

Her yıl haziran ayının ilk haftası kutlanan ‘Türkiye Çevre Haftası’ bu yıl ‘Hepimizin bir dünyası var” temasıyla kutlanıyor.

 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen Türkiye Çevre Haftası programı Şehitler Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Programa, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Bursa Orman Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Can, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, “Sevgili öğrencilerimiz, Yeşil Bursa'mızda bugün ilk dersimizi ormanlarımızı, çevremizi ve yeşili koruyalım temasıyla gerçekleştirmek istedik. Son yıllarda giderek etkisi artan iklim değişikliği, artan sanayileşme, bilinçsizce doğaya atılan atıklar, fosil yakıt kullanımı gibi nedenler hava, su ve toprak kirliliğine yol açarak küresel bir sorun haline geliyor. Biz o çevrenin içerisinde yaşıyoruz. Bu anlamda üzerimize düşen bazı sorumluluklarımız var. Bu amaçla bugün bir aradayız. Bugün şehrimizdeki tüm sınıflarımızda bu tema işlenecek.  Orman Bölge Müdürlüğümüze ve öğretmenlerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyor, öğrencilerimize de başarılar diliyorum.” dedi.

İnsan yaşamının teminatı olan ormanların dikkatsiz ve tedbirsiz ateş yakılması sonucu zarar gördüğünü, ormanların korunması ve bu konuda farkındalık kazanılması noktasında öğretmen ve öğrencilere ulaşmanın önemine dikkat çeken Bursa Orman Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Can “Geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimiz için sağlıklı ormanlar bırakmak üzere gece gündüz çalışan çalışmalarımızı sürdürüyoruz ormanlarımızın korunması noktasında da desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Programa katılanlar etkinlik sonunda öğrencilerin hazırladığı orman ve çevre farkındalığı temasıyla hazırlanan sergiyi gezdiler.

Bursa’daki okul ve kurumlarda, çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturmak ve sıfır atık kapsamında daha temiz ve daha yeşil yaşam için 3 -7 Haziran Dünya Çevre Haftası Etkinlikleri kapsamında ‘Ormanları Seviyoruz, Çevremizi Koruyoruz’ sloganıyla daha önce Orman Gönüllüsü Eğitimi alan öğretmenler, okullarındaki tüm öğretmenlere ve ilk ders saatinde de öğrencilere bu konuda bilgilendirme yaptı.

Resim önizlemesi