Tavuk

TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker Türkiye Krizi Fırsata Çevirebilecek Konumdadır Dedi

TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker, “Dünya ekonomisinde yaşanan daralmalara rağmen Türkiye, sahip olduğu üretim gücü ve potansiyeli ile krizleri fırsata çevirip, bu süreçten daha da güçlenerek çıkabilecek konumdadır.” dedi.

TÜGİAD Bursa Şubesi’nin geleneksel olarak organize ettiği ‘Tecrübeler Konuşuyor’ panelinin bir yenisi daha geniş bir katılımla Almira Hotel’de gerçekleşti. ‘Makroekonomik Analizler ve Beklentiler’ ile ‘Uluslararası Piyasada Neler Oluyor’ başlıklı konuların ele alındığı programa konuşmacı olarak, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, İş Yatırım Kurumsal Firmalar İş Geliştirme Müdürü Gökçekocaoğlu ve İş Yatırım Kurumsal Finansman Müdürü Aydın Eralp katıldı. Howden Sigorta ve İş Yatırım ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte kürsüye çıkan TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker, “Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümü coşkusunu hep birlikte paylaştığımız bu günlerde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha saygıyla yâd ediyorum. O zorlu günlerde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Samsun'da yakılan kıvılcım yurdun her köşesini sararak, Türkiye’nin bağımsızlığına giden yolunu aydınlatmıştı. Büyük zorluklar ve mücadelelerle kurulan Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak hepimizin asli görevidir.” dedi.

“REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN SOMUT ADIMLAR ATILMALI”

Dünyanın son birkaç yılda çok zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Parseker, “Pandeminin yanı sıra; iklim değişikliği, Rusya-Ukrayna Savaşı, hammadde krizi, çip darboğazı derken, şimdi de dünya, büyük bir enerji krizi ile karşı karşıya… Yaşanan bu belirsiz süreçte, döviz kurlarındaki ani yükselişler de fiyatları ve satışları etkilerken, artan enerji maliyetleri, sanayici omzuna çok büyük bir yük getirmektedir. Kış sezonuna girerken, artan maliyetler sanayicilerimizin rekabet gücünü negatif bir şekilde etkilemekte, bu durum da 'üretim üssü' hedefiyle

ilerleyen ülkemizin bu hedefine gölge düşürmektedir. Küresel piyasalarda iş dünyamızın rekabet gücünü artırmak için, yüksek maliyet kalemlerinin önüne geçilmesi noktasında somut adımların hızlı bir şekilde atılması, gelecek adına son derece önemlidir. Çünkü dünya ekonomisinde yaşanan daralmalara rağmen Türkiye, sahip olduğu üretim gücü ve potansiyeli ile krizleri fırsata çevirip, bu süreçten daha da güçlenerek çıkabilecek konumdadır. Bu noktada, özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarının daha fazla desteklenmesi ile enerjide dışa bağımlılığımızın azaltılması ile, Türkiye’nin, ileriye dönük büyüme hedeflerine de çok ciddi katkı sağlayacaktır. Ayrıca AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde hayata geçirilmesi beklenen düzenlemeler de zaten, sanayicileri ciddi bir dönüşüm sürecine girmeye davet ediyor. Türkiye’de, Döngüsel Ekonomi Eylem Planı, Yeşil Mutabakat Eylem Planı gibi konularda geç kalmamalı, bu konuda etkin adımları hızlı bir şekilde atmalıdır.” İfadelerini kullandı.

“YENİLİĞE, İNOVASYONA YÖNELMEK İLERİ TEKNOLOJİYİ TAKİP ETMEK GEREKİYOR”

TÜGİAD’ın öneminden bahseden Parseker, “Kökleri çok eskiye dayanan ve Türkiye’nin en önemli derneklerinden bir tanesi haline gelen TÜGİAD, bugün geldiğimiz noktada 1000’e yakın üyesi ve yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat hacmi ile Türkiye ekonomisine büyük güç katmaktadır. Üyelerimizden aldığımız güçle, ülkemizi geleceğe taşıyacak yatırım fırsatlarına odaklanırken, dünyada yaşanan değişim ve dönüşüme de hızla adapte olabilecek yetkinliğe sahip olduğumuza inanıyoruz. Çünkü dünyada yaşanan zorlu süreç bize şunu gösterdi ki yeniliğe, inovasyona yönelmek, ileri teknolojiyi takip etmek bu dönemin ve hatta geleceğin dünyasının en önemli anahtarıdır. Bilginin değeri her geçen gün artıyor. Görüyoruz ki bu zorlu süreçte fırsatları görerek yeni iş modelleri geliştirebilmek, yeniliğe açık olmak, değişime yön vermek ve kendi fırsatlarını yaratma noktasında genç iş insanlarımız son derece kabiliyetli. İnanıyoruz ki geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’si, gençlerin heyecanı ve yeteneği ile bu gücünü daha da fazla katlayacaktır.” diye konuştu.

“BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLERİ KONUK EDİYORUZ”

TÜGİAD Bursa Şubesi’nin hedeflerine emin adımlarla yürüdüğünü belirten Parseker, “İstikametimize daha kolay varmak adına çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Geleneksel olarak süren ‘Tecrübeler Konuşuyor’ panelimiz de bunların başında geliyor. Birbirinden değerli isimlerin konuk olduğu panelimiz ile hem iş hacmimizi artırmaya odaklanıyor, hem de değişen dünyanın değişen dinamiklerine hızlı uyum noktasında bizlere katkı sağlayacak, ufkumuzu açacak, birbirinden önemli isimleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugünkü panelimizde de aramızda çok değerli isimler var. Makroekonomik ve finansal değişkenler ışığında uluslararası piyasalarla ilgili öngörülerini merakla dinliyor olacağız. Bu vesile ile konuşmacılarımızın her birine gecemizi onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

BURSA’DA TEKNOLOJİ ZİRVESİ DÜZENLENECEK

Başkan Parseker sözlerini şöyle tamamladı: “Yine değişen dünyaya uyum sağlama konusunda uzun zamandır çalışmalarını yaptığımız bir organizasyonu da bugün buradan duyurmak istiyorum. ”TÜGİAD Bursa Teknoloji Zirvesi” Ulusal ve Uluslararası konuşmacıların olduğu tüm gün sürecek web 3.0’ın, blockchain teknolojisinin, NFT’lerin ve yeni iş yapış şekillerinin konuşulacağı çok güzel bir organizasyona hazırlanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için www.tbtz2022.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sözlerime buradan son verirken, tüm katılımcılarımıza tekrardan hoş geldiniz diyor, hepinize iyi bir akşam diliyorum.”

Başkan Parseker’in konuşmalarının ardından panele katılan konuşmacılar, ‘Makroekonomik Analizler ve Beklentiler’ ile ‘Uluslararası Piyasada Neler Oluyor’ temasıyla ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Ardından soru cevap kısmına geçilen programda, konuşmacılara plaketleri takdim edilirken, TÜGİAD Bursa ailesine yeni katılan üyelere de rozetleri takıldı. Gecenin sonunda TÜGİAD üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.