Tavuk

Toplum, Gücünü Ailenin Gücünden Alır

İnegöl Belediyesi’nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde toplumun yapı taşı olan aile müessesesinin önemini ortaya koymak adına başlatılan Evlilik Okulu eğitimleri sürüyor. Eğitimlerin 3’üncü haftasında geçtiğimiz Cuma akşamı Araştırmacı Yazar Halil Atalay İnegöllülerle buluştu. “Ailede Manevi Eğitim ve İbadet Hayatımız” konulu konferans, Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği konferansta aile kurumunun önemine vurgu yapan Halil Atalay; “İnsan en değerli varlık olduğundan dolayı, en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. İşlerin en özeli, en güzeli de ailedir. Bir yola girmeden mesafe alamazsınız. Sizler bu yola girmişsiniz buraya gelerek. İnşallah Şaban-i Veli Hazretlerinin dediği gibi; gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle olsun” dedi.

AİLE KONUSU CİDDİYE ALINMAK ZORUNDADIR
Ailelerin geleceğin insanını yetiştiren kurumlar olduğuna dikkat çeken Atalay; “Güzel şehirler inşa edebilirsiniz, güzel parklar, bahçeler, binalar… Fakat o binaları güzel kullanacak nesiller yetiştiremezseniz, o sizin trilyonlar harcayarak kurduğunuz güzellikleri bir çırpıda yok edebilirler. Bunun için iş insana dayanıyor. İnsanın da yetişebileceği en önemli kurum ailedir. Bundan dolayı aile, toplumun en küçük hücresidir. Aile ne kadar güçlü olursa, toplum da o kadar güçlü olur. Bundan dolayı da bizim toplumumuzda aileye çok büyük önem verilir. Düğün evlerine bayrak asılır, adeta devlet kuruyormuşçasına… Aile konusunu çok ciddiye almak zorundayız” diye konuştu.

AİLE ÜYELERİ BİRBİRİNİ İDARE ETMELİ
Aile kurumu içerisinde karşılıklı anlayış ve hoşgörü olması gerektiğini de ifade eden Halil Atalay, “İki sert birbirine çarptığında ne olur? Ses gelir. Peki, biri yumuşak olursa ne olur? Birbirine çarpsa da ses gelmez. O yüzden ailede birbirimizi idare etmeyi öğrendiğimiz zaman, birbirimizi taşımayı öğrendiğimiz zaman, birbirimizi yük olarak görmediğimiz zaman ne olur? Mutluluk artar. İnsanlar ailede birbirlerini yük olarak görmezlerse ve birbirlerini birlikte cennet yolculuğuna çıkmış yolcular olarak görürlerse o ailede problem olmaz. Birbirlerini taşımaları daha kolay olur. Ama nereye kadar giderse gitsin dersek bu olmaz” şeklinde konuştu.