Tavuk

Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Açıklaması

SULTAN ABDÜLHAMİD HAN DERNEĞİ’NDEN ERSİN TATAR’A GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, İngiltere’de Rum kesiminin Yunan bayraklarıyla protestolu saldırısına maruz kalan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Kings College’de Kıbrıs konusuyla ilgili olarak konferans vermeye giden KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada Yunanistan ve Güney Kıbrıs bayraklarını taşıyan bir grup tarafından “Türkiye Kıbrıs’tan dışarı”, “Türklere ve Tatar’a ölüm”, “Kıbrıs Rum’dur” sloganlarıyla protesto edilerek saldırıya uğradı. Saldırı sonrası Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

“TÜRKİYE’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ KIBRIS”

Yapılan saldırıyla ilgili kınama mesajı da yayınlayan Turgay Yazıcı, Kıbrıs’ın Türkiye için önemine de değinerek şöyle konuştu: “Sayın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’a yapılan saldırıyı üzülerek öğrendik. Kendisi ile telefonda bir görüşme gerçekleştirerek geçmiş olsun dileklerimizi ilettik, durumunun iyi olduğunu öğrendik. Bu vesileyle Doğu Akdeniz’in anahtarı, Mavi Vatan’ın kilit noktası, Türkiye’mizin kırmızı çizgisi, Türklüğün nişanesi, tutsaklıktan özgürlüğe uzanan çileli yol Kıbrıs’a da selamlarımızı gönderiyoruz. Anavatan Türkiye’den Kıbrıs’ı koparmak adına her türlü yolu deneyen Atina merkezli EOKA’cılar adada Türkleri yok etmek, Türkleri Kıbrıs’tan çıkarmak adına ellerinden geleni yapmışlardır. Terör örgütü EOKA’nın Makarios ve Nicos Sampson önderliğinde sistemli bir şekilde yürüttüğü katliamlara karşı Türk Mücahitlerini nasıl unutabiliriz. 1955 yılında başlayan silahlı hareketlerin bir sonucu olan 1963 yılındaki Kanlı Noeli nasıl unutabiliriz. 1963-1974 döneminde Kıbrıs Türk halkına yönelik katliam ve soykırım uygulayan EOKA terör örgütünü unutmak ne mümkündür. Kumsal, Ayvasıl, Arpalık, Gaziveren, Baf, Mağusa, Atlılar, Muratağa, Sandallar, Taşkent ve diğer katliamlar da bunun kanıtıdır. Bunları da unutmamız mümkün değildir. Terör örgütü EOKA'yı durdurmak Kıbrıs Türklerinin namusunu, şerefini, vatanını korumak için kurulan Türk Mukavemet Teşkilatını, Doktor Fazıl Küçük’ü ve Rauf Denktaş’ı unutmak ne mümkün.”

 

“KIBRIS İÇİN YAPILACAK HER ÇALIŞMAYA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

“1983 yılında bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı altındadır. Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği olarak bizler de Doğu Akdeniz’de yaşanan güvenlik sorunları, Türkiye’yi köşeye sıkıştırma planları karşısında, Mavi Vatan parolası ile kilit bir noktada yer alan Kıbrıs için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Adada yaşayan Türklerin, Anavatan ile bağlarının daha da artması için her şeyi yapmamız lazım. Adadaki Türklerin, bizler için değerlerini ortaya koymak adına bir dizi programlar yapılması gerekmektedir. Derneğimiz yapılacak her türlü planlamaya hazırdır. Eğer mümkünse tüm ada karış karış gezilerek “Türk Mukavemet Teşkilatı” ruhunun yeniden hayat bulması için her türlü bilinçlenme çalışması yapılmalıdır. Doğu Akdeniz’in anahtarı, Mavi Vatan’ın kilit noktası, Türkiye’nin kırmızıçizgisi, Türklüğün nişanesi, tutsaklıktan özgürlüğe uzanan çileli yol Kıbrıs’a sahip çıkma zamanı. Bu duygularla Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünü tüm dünyaya haykırırcasına Türklük için, bizler için, Kıbrıs Türkü için şehadeti göze alırcasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini layıkıyla yaptığından ötürü KKTC Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar’ı en derin kalbi duygularımla selamlıyor, her zaman Kıbrıs Türklerinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum.”