Tavuk

Sağlıklı Nefes Sağlıklı Yaşam İçin Nefes Aldırmayan Koah Hastalığı

BURSA- KOAH hastalarının nefes yoluyla alınan ilaçları düzenli olarak kullanması gerektiğine dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, tedavinin yanı sıra hastaların sağlıklı beslenmeleri, fiziksel aktivitelerini yapmaları gerektiğini söyledi.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz 16 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Tıkayıcı Akciğer Hastalığı)  Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. KOAH’ın genellikle zararlı toz ve gaz maruziyeti veya yetersiz akciğer gelişimine neden olan faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığını belirten Dr. Yavuzyılmaz, “KOAH kalıcı solunumsal yakınmalarla birlikte nefes alıp vermede zorluk ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Erken tanı ile hastalığın önlenmesi mümkün ve bu nedenle 2022 yılı Dünya KOAH Günü için ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam' teması belirlenmiştir” dedi.

Temel Neden Kirli Hava Soluma

KOAH’ın temel nedenin kirli hava soluma sorunu olduğunu dile getiren Dr. Yavuzyılmaz, “Anne karnından itibaren gerek iç ortamlarda, gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir. Tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli hava hastalığa neden olan en önemli sebeplerdir” şeklinde konuştu.

Basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile KOAH tanısının konulabildiğini vurgulayan Dr. Yavuzyılmaz, “Korunmada ise en önemli husus, soluduğumuz havanın kalitesinin iyileştirilmesi, sağlıklı beslenme, egzersiz ve aşılanmadır. Ayrıca KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk önce eğer kullanıyorsa sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmalıdır. Bunun dışında, maske takılması, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçların önlenmesinde önemli adımlardır” ifadelerini kullandı.