Tavuk

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Vali Yakup Canbolat’ı Ziyaret Etti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 16 Temmuz Salı günü hizmet vermeye başlayacak olan Bursa Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunmak ve çeşitli programlara katılmak üzere Bursa’ya geldi.

Yenişehir Havaalanında  Vali Yakup Canbolat ve çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Koca’nın Bursa’daki ilk durağı Valilik oldu.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı Valiliğe gelişinde,   Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali Yardımcıları,  ilgili kurum yetkilileri ve AK Parti İl Başkanı  ile birlikte Heykel Tarihi Valilik Binası  girişinde karşıladı.

Valilik Şeref Defterini imzalayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile makamında bir süre sohbet eden Vali Canbolat, günün anısına  İznik Çinisi Vazo hediye ederek   Bakan Koca’ya bir de diploma sürprizi yaptı. Bursa Erkek Lisesi Mezunu olan Bakan Koca’nın ilkokul ve ortaokul diplomaları temin edilerek  Vali Canbolat tarafından kendisine sunulurken duygulu anlar yaşandı.

Daha sonra Valilik Fuaye Alanında  basın mensuplarına Bursa ziyareti ile ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “ Değerli basın mensupları bugün hayatımın önemli bir dönemini,  lise dönemini Bursa Erkek Lisesinde geçirdiğim Bursa’mıza bir Bakan olarak gelmiş olmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bugün Bursa ilimizi ziyarete Sayın Valimizi ve Valiliğimizi ziyaret ederek başlıyorum. Bursa’mız biliyorsunuz sanayisiyle, tarımıyla, üniversiteleriyle, ticaretiyle ve bundan sonraki süreçte özellikle sağlık alanı ile ilgili de önemli bir ilimiz olacak. Özellikle Bursa’nın lokasyonu, doğal kaynakları rehabilitasyon ve benzeri imkanlarıyla sağlık turizminde bundan sonraki süreçte daha ciddi bir pay alacağını düşünüyoruz. Bursa’ma AK Parti Hükümeti döneminde toplam yapılan yatırımın 45 milyar ve bunun iki milyara yakını da sağlık yatırımı olarak yapıldığını biliyorsunuz. Şehir Hastanemizin toplam yatırımı 2.3 milyar TL  gibi bir değere ulaştı ve şehir hastanemizin özellikle bundan sonraki süreçte Bursa’da sağlığın üssü olabilecek konumda oluşturulduğunu ve hem fiziki yapısıyla hem branş çeşitliliğiyle hem ileri teknolojik yapısıyla, hem branş hastaneleriyle özellikle yanık merkezi dahil olmak üzere, kalp, onkoloji, kadın doğum, çocuk, psikiyatri gibi, fizik tedavi gibi branş hastaneleriyle bölgenin sağlık üssü olabilecek bir hastanemiz. Güney Marmara Bölgesine, yaklaşık 5 milyona yakın vatandaşımıza hizmet etmek üzere konumlandırılmış bir hastane. Biz önümüzdeki dönemde özellikle şehir hastanelerimizi sağlığın geldiği en üst noktada konumlandırmayı ve ileri teknolojisiyle, alt yapısıyla, branş çeşitliliği ve disiplinleriyle yetkin olan ve hastanın artık şehir hastanesinden başka bir hastaneye veya İl’e sevk edilmediği bir hastane olarak konumlandırıyoruz. Bursa’daki Şehir Hastanemiz biliyorsunuz 1355 yataklı, 475 bin metrekare kapalı alanlı, 49 ameliyathanesi olan son derece bütün disiplinleriyle yetkin bir şekilde planlanmış bir hastanemiz. Bu arada diğer bazı taşınmasını düşündüğümüz hastanelerimiz ile ilgili de biz o yerlerimizi de gerekli tadilat ve restorasyon ihtiyaçlarını tamamlayarak önümüzdeki dönemde yine sağlık ve sağlık eğitimi amaçlı kullanacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum. Bundan sonraki ziyaretimizi Şehir Hastanemize olacak. Salı günü hasta kabulüne başlayacak olan hastanemizde  hazırlıkları yerinde görerek ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte özellikle Şehir Hastanemizle birlikte Bursa’nın bir sağlık üssü olduğu ve artık hastamızın başka bir yere sevk edilmediği, yer yer üniversite ile işbirliği içinde olan mükemmeliyet merkezlerini içinde barındıran önemli bir hastane olacağını ve TUSEP yapımızla yerlileştirme ve millîleştirmeyi çok önemsediğimizi biliyorsunuz. Bu çerçevede de Türkiye Genom ve Türkiye Kansergen projeleri ile ilgili klinik araştırmaların yapılabileceği bir hastane olarak da konumlandırdığımızı özellikle belirtmek istiyorum.  “ dedi.

Açıklamanın ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Vali Yakup Canbolat ve beraberindekiler ile Ulu Cami ve Emir Sultan Türbesini ziyaret etmek ve Bursa Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunmak üzere Valilikten ayrıldı.