Tavuk

Saadet Partisi Milletvekili Mehmet Atmaca'dan Açıklaması

Hükûmetin ulaştırma politikası üretimi artırmak değil insanların rahat gezmesini artırmakla geçti

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, Plan Bütçe Görüşmelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı oturumunda partisi adına söz aldı. Atmaca, konuşmasına vefat eden Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e rahmet dileyerek başladı.

Atmaca; “Geçen hafta kaybettiğimiz Hasan Bitmez Başkanımızı rahmetle anıyorum. Tabii, birileri için  "Allah'ın gazabı" olarak tarif edilen o ölüm aslında bizim için en şerefli ölümlerden biriydi çünkü uğrunda yaşadığı hakikatleri dile getirirken öldü. O münasebetle ifade ediyorum ki o dile getirdiği hakikatlerin tamamı bizlerin de savunduğu ve her daim dile getirmeye devam edeceğimiz hakikatlerdir.” İfadelerini kullandı.

 “İsrail’in sözden, kınamadan anlamayacağını biliyor olmanız lazım.”

Atmaca, Filistin konusuna değinerek, iktidar partisinin kürsüden Filistin edebiyatı yapmalarını eleştirdi.

“Biz görmekteyiz ki muhalefet milletvekilleri gibi AK Parti milletvekilleri de her gün Filistin'le ilgili serzenişte bulunuyor ve benzer ifadeler kullanılıyor. Evet, bu zulme hepimiz karşıyız, ancak biz Filistin hakkında konuşurken sizleri bir kısım yaptırımlara sevk etmek için çağrıda bulunuyoruz, yoksa amacımız hamaset yapmak ya da millete mesaj vermek değil! ama siz neyi amaçlıyorsunuz, bunu anlamak mümkün değil, kime bu mesajlar? Eğer İsrail'e bir mesaj vermeye çalışıyorsanız, İsrailin sözden anlamayacağını biliyor olmanız lazım.” İfadelerini kullandı.

“İsrail'in bu denli zulüm yapmaya cesaretlendiren geçmişte iktidarınızın göz yumduğu ya da destek verdiği işgallerdir.”

Hasan Başkanımızın burada uzun uzun anlatmaya çalıştığı bir gerçek var, İsraili bu denli zulüm yapmaya cesaretlendiren en önemli şey geçmişte iktidarınızın göz yumduğu ya da destek verdiği işgallerdir. Bunların en başında Irak'ın işgali, Libya'nın işgali, Suriye'nin ve civar ülkelerinin işgal edilmesiydi. Artık İsrail'in bu zulümleri yapmasına engel olacak istikrarlı ve düzenli orduya sahip ülke, maalesef, kalmadı. Bu işgaller İsrail'in daha önce defalarca ifade edilen amaç ve hedefleridir. Bu münasebetle tekrar ifade ediyoruz Filistin ve Gazze meselesini istismar etmeyi lütfen bırakın! icraat yapın, en azından diplomatik ilişkilerimizi kesin ve maddi destek vermekten, lojistik destek vermekten vazgeçin.” İfadelerini kullandı.

“Üretim odaklı değil göç odaklı ulaştırma politikalarından vazgeçin”

Ulaşım konusuna da değinen Atmaca, Türkiye'nin ulaştırma politikalarında yaşanan sorunlara işaret etti. Özellikle Bursa'nın yıllar geçmesine rağmen vaad edilen hızlı trene ulaşamadığını vurgulayan Atmaca . Türkiye genelinde demir yolu taşımacılığının yeterince kullanılamadığına dikkat çekti.

“Ulaştırma politikalarıyla ilgili çok ciddi sorunlarımız var çünkü ulaştırmayı planlamadan önce ülkenin sanayileşme ve nüfus planlamasını yapmanız gerekiyor ve bu nüfus ihtiyaçlarının ve sanayi ihtiyaçlarının teminini sağlama adına bir ulaşım projesi hazırlamanız gerekir. Maalesef bugün en çok ihtiyaç duyulan alanlardaki ulaşım imkânları ile daha az ihtiyaç duyulan yerlerdeki ulaşım imkânlarının ters orantılı olduğunu görmekteyiz. Bunun en önemli örneği; Bursa ülkemizin en büyük sanayi kentlerinden biridir ve hâlâ demir yolu ağına sahip değil. Türkiye teknolojik üretim yapan hâle henüz gelmedi, kaba ve ağır ürünler üreten bir ülkeyiz ama maalesef en pahalı ulaşım metodu olan kara yolu ulaşımını kullanmaya devam ediyoruz, ve görüyoruz ki yük taşımacılığında demir yolu payı yüzde 10'ların altında. O yüzden zaten bu Hükûmetin ulaştırma politikalarının temel mantığı insanların rahat gezmesini ve seyahatini arttırmak, göçü kolaylaştırmak; yoksa üretimi yapıp üretimin altyapısını hazırlayıp üretime lojistik destek sağlamak değil. Bu münasebetle bu anlayışların değişmesi şarttır. İfadelerini kullandı.

Atmaca, Türkiye'nin deprem gerçeğine ve kentsel dönüşüm politikalarının yetersizliğine de vurgu yaptı. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde olası bir depremin yaratacağı felaketlere karşı önlemlerin aciliyetini dile getirdi. Yapı stoklarının kontrolsüz olduğunu ve mühendislik hizmeti almamış birçok binanın bulunduğunu belirten Atmaca, bu yapıların dönüştürülmesinin önemine işaret etti.