Tavuk

NEDEN TURİZMDE BAŞARILI DEĞİLİZ

Bursa Valiliği ,Büyük Şehir Belediyesi katkıları ve turizm STK’ları ile birlikte düzenledikleri 3.cü Turizm zirvesi ve 1.ci Turizm Fuarından yıllar geçti. Kamu,özel sektör ve STK’ların bir araya geldiği bu toplantıda 2023 için belirlenen yılda 5 milyon turist hedefinin hava alanı ayağının konuşulmaması fuarın en büyük eksiği oldu.

Masaya yatırılan 10 ayrı konuyla ilgili raporlar hazırlanacak,vizyon belirlenecek ve turist beklenecek. .Bursa kolay ulaşılamayan bir kent durumunda.Turizm sektörünün olmazsa olmazı Hava alanıdır. Turist hava alanı olmazsa nasıl gelecek.İstanbul’a gelen turistin Bursa’ya günübirlik gelip gitmesi bize ne kazandıracak.Bursalı olarak öncelikle Yenişehir Hava Alanını tarifeli iç ve dış uçak seferlerine açmalıyız.

Geçmişte kenti yöneten BŞB Başkanı uluslararası hava alanını baypas ederek küçük uçaklar için yapılmış Yunuseli askeri hava alanını aktif hale getirmeye çalıştı.Fuarda konuşan TÜRSAB Başkanı daha ileriye giderek Bursa’nın hava alanı olarak Sabiha Gökçen’i adres gösterdi.Şimdi de bilboordlarda 3,5 saat uzaklıkta İstanbul hava limanı ilanlarını görüyoruz.Bu davranışlar kent turizmine zarar vermiştir, vermeye de devam etmektedir.

2017 yılında ülkemize 40 milyon turist gelmiş. Bursa’yı ancak 1,5 milyon turist ziyaret etmiş. Yeterli değil.Türkiye’nin 4. cü büyük şehrine yakışmıyor.Son yıllarda yapılan otel yatırımları nedeniyle turizm kenti kimliği kazanmak isteyen Bursa’yı yönetenler ve konunun paydaşları artık her ay 150 milyarlık gideri olan her türlü uçağın inip kalkabileceği tam donanımlı Yenişehir Uluslar arası Hava alanını kente kazandırmalılar.

Bursa da Turizm geliştirme çabasından sorumlu bir “Destinasyon Çalışma Gurubu” kurulması zamanı gelmiştir. Bu gurup görev aldıkları destinasyonla ilgili her türlü toplantı organizasyonu yapmalı,eylem planları oluşturarak ve proje ortakları bularak operasyonel planlar hazırlamalıdır. Bunların yanı sıra kentimizin turizmini geliştirmek için şu beş kriteri mutlaka hayata geçirmeliyiz.

1. Yenişehir Hava Alanını tarifeli iç ve dış uçak seferlerine açmalıyız.

2. Bakanlık, Valilik, BŞ Belediyesi ve özel sektör ortaklaşa bir karar alıp turizm destinasyonu olmak için çaba sarf etmeliyiz.

3. Tarih ve inanç turizminin tanıtımına önem vermeliyiz.

4. Kışın kaplıca ve gastronomi, yazın ise dağ turizmine yoğunlaşmalıyız.

5. Tarihi alanlar, mekanlar ve yapılar koruma altına alınmalıdır.