Tavuk

Kardeşlik İlişkileri Güçlendiriliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde imzalanan anlaşmayla, 2019 yılı “Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı” ilan edilmişti. Bunun üzerine Nisan ayında Turizm Yılı resmi açılışı da iki ülkenin liderlerinin katıldığı bir törenle açılmıştı. Anlaşma kapsamında, 2019 yılı boyunca iki ülkede edebiyat alanında konferanslar, sergiler, konserler, sinema, tiyatro, opera, bale gibi kültürel faaliyetler gerçekleştirileceği ifade edilmişti.

Bu gelişmeler üzerine, İnegöl’de bugün başlayan İnegöl Belediyesi 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl’e gelen; Adigey Cumhuriyeti Tahtamukay Belediye Başkanı Neujrok Ali Şihamoviç, Tahtamukay Bölgesi Belediye Halk Konseyi Başkanı Zaurim Timur Askeroviç, Adigey Cumhuriyeti Devlet Meclisi Üyesi Djaste Vyaceslav Madinoviç, Şinciy Belediye Başkanı Pşeuç Ali Aslanoviç, Tahtamukay Belediye Halk Meclisi Başkanı ve aynı zamanda Adigey Cumhuriyeti Kamu Kurumları Müdürü Gazikof Rustem Abubekiroviç ile İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan’ın bulunduğu heyet, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bazı meclis üyelerinin de yer aldığı basın toplantısı, Belediye Encümen Salonunda gerçekleştirildi.

İYİ NİYET VE SAMİMİYETLE BAŞLAYAN BU BULUŞMANIN ARTARAK SÜRMESİNİ ARZU EDİYORUZ
Burada konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “Adigey Bölgesinden çok kıymetli misafirlerimizle bir aradayız. Tahtamukay ile 2012 yılında biz kardeş şehir protokolünü imzalamıştık. Şehrimiz adına özellikle kültürel faaliyetlerin arttırılması adına, burada yaşayan ve Tahtamukay Bölgesinde, Adige Cumhuriyeti içerisinde yaşayan hemşerilerimizin ilişkilerini sürdürmek, akrabalık bağlarını devam ettirebilmek adına faaliyetlerimize devam ediyoruz. Artık bu ilişkilerin biraz daha gelişmesini arzu ediyoruz. Ekonomik anlamda, sosyal anlamda, ticari anlamda, turizm anlamında artmasını arzu ediyoruz. 2019 yılı Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı kapsamına alındı. Dolayısıyla bunun hem Rusya ayağında hem de Türkiye ayağında yöneticilerimiz, devlet başkanlarımız önemsiyorlar. Bizler de hazır bu ilişki varken bu ilişkilerin hem şehrimiz adına hem de karşı taraftaki Tahtamukay olsun, Şinciy olsun bu ilişkilerin güçlendirilebilmesi adına karşılıklı olarak bugün bu açıklamayı yapmak istedik. Bizler düzenli olarak her yıl orada yapılan kültürel programlara katılmaya özen gösterdik. Sağ olsun değerli Başkanlarımız da bugüne kadar bizim kültürel faaliyetlerimizin her birine katıldılar. Bundan sonraki süreçte oraya yatırımcıların götürülmesi veya oradan buraya transfer edilebilecek her türlü bilgi, tecrübe, yatırım, ekonomik faaliyet, turizm faaliyeti gibi her türlü alanda onlar da destek verebileceklerini ifade ediyorlar. Dolayısıyla biz iyi niyet ve samimiyetle başlayan bu buluşmanın artarak devam etmesini arzu ediyoruz. Bugün bu işbirliğinin artabilmesi adına da bu ortak açıklamayı yapmak istedik. İki ülke heyeti Bakanlar ve Devlet Başkanları düzeyinde bazı planlamaları zaten ele almışlardı. İnşallah biz şehrimizde de misafirlerimizi ağırladığımız süre içerisinde hem şehrimizi tanıtma fırsatı bulacağız hem de sonuca gidip faydaya dönüşebilmesi açısından gayret içerisinde olacağız” dedi.