Tavuk

GUHEM’de Açılış İçin Hedef 23 Nisan

Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi ‘Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ (GUHEM) açılış için gün sayıyor. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın incelemelerde bulunduğu merkezin açılışının gelecek yıl 23 Nisan’da yapılması hedefleniyor.   

BTSO öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ve TÜBİTAK koordinasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen GUHEM projesi, ziyaretçi kabul etmek için gün sayıyor. 13 bin 500 metrekarelik alanda projelendirilen GUHEM, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 5 merkezi arasına girecek. GUHEM’in açılışı, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen törenle’ 23 Nisan tarihinde Science Expo’nun kapanışının hemen ardından yapılacak.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak ile birlikte GUHEM’i inceledi. Projenin mevcut durumunun değerlendirildiği ziyarette, sonraki süreç hakkında tespitlerde bulunuldu.

AVRUPA’NIN EN İYİSİ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ‘Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisine girme hedefi doğrultusunda projelendirilen’ uzay ve havacılık merkezinin 2014 yılından bu yana takip ettikleri en önemli yatırımlardan biri olduğunu ifade etti. Planlama yapılırken Türkiye’de bir uzay ajansı kurulmasını tetiklemeyi hayal ettiklerini, bunun gerçekleşmiş olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Burkay, “Bildiğiniz gibi kısa süre önce Türkiye, uzay ajansını kuran ülkeler arasına adını yazdırdı. GUHEM aracılığıyla hem üretimde hem de ihracatta yeni nesil teknolojilerin devreye alındığı bir yapıyı oluşturarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Burada dünyanın birçok bölgesinden ortaklarımız var. Washington’da faaliyet gösteren havacılık müzesi Smithsonian, paydaşlarımız arasında. Bunun yanı sıra Kanadalı firma tüm iç dizaynı şekillendirdi. İnşallah bu eserimiz tamamlandığında Avrupa’nın en iyisi olacak, dünyada da ilk 5 arasında bulunacak.” şeklinde konuştu.