Tavuk

Dr Yavuz Yılmaz İnmede İlk 4.5 Saatte Müdahale Önemlidir Dedi

  İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. YAVUZYILMAZ: İNME ÖNLEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR…

BURSA- İnme tedavisinde hızlı müdahalenin önemine değinen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, ilk 4,5 saat içinde yapılan girişimler ile engelli olma ve ölüm oranlarında azalma görüldüğünü belirtti.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Dünya İnme Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Dünyada bir yılda 17 milyon kişinin inme geçirdiği ve 6 milyon kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiğinin altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, inmeye bağlı ölüm hızının yaşla birlikte arttığına ve kadınlarda beyin-damar hastalık sıklığının erkeklere göre daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

İnme önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getiren Dr. Yavuzyılmaz, “Kol ve bacaklarda ani başlayan tek taraflı güçsüzlük veya uyuşma, konuşma güçlüğü ve bozukluğu, yüzde asimetri, çift görme, dengesizlik ve bilinç seviyesinde değişiklikler gözlemlendiğinde inme belirtileri olabileceği düşünülerek en kısa zamanda uygun tedavi merkezine başvurulmalıdır. Zaman kaybı, beyin kaybıdır, yani zaman kavramı erken tanıda önemlidir. İnme geçiren hastada zamanın doğru kullanımı ile yaşam kalitesi ve değerli anılar kurtarılabilir. İlk 4.5 saat içinde yapılan girişimler sayesinde hastalığın etkilerine daha az maruz kaldığı ve bu hastalığa bağlı olarak engelli olma, ölüm oranlarında azalma görülmüştür” şeklinde konuştu.

Bursa’da İki Merkezde Tedavi Ediliyor

Bursa’da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bursa Şehir Hastanesi olmak üzere iki adet inme merkezi olduğu bilgisini veren Dr. Yavuzyılmaz, “Yüksek ihtisasta 10, şehir hastanemizde ise 16 yatak kapasitesi bulunmaktadır. İnme bulguları ile ilk 4,5 saat içerisinde her iki merkezimize de ulaşan hastalara, endovasküler trombolitik dediğimiz damardan ilaç verilerek pıhtının eritilmesi işlemi uygulanabilmektedir. Ayrıca ilk 24 saat içerisinde merkezlerimize başvuran hastalara da hastalara girişimsel mekanik trombektomi adı verilen pıhtının çıkarılması işlemi yapılmaktadır” diye konuştu.

İnme Riskini Azaltın

İnme riskini azaltmak için yapılması gerekenleri sıralayan Dr. Yavuzyılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Tütün ve alkol kullanımından uzak durun. Sigara dumanına maruz kalmayın. Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. Yağ, şeker ve tuz kullanımını azaltın. Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketin. Ayrıca doktorunuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilonuzu öğrenin”