Tavuk

CHP Gemlik İlçe Başkanı Şükrü Aksu 17 Ekin Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Açıklaması

CHP Gemlik İlçe Başkanı Şükrü Aksu, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yayınladı. Türk Lirası’nın son yıllarda hızla değer kaybettiğini ve Türkiye'nin yoksullaştığını söyleyen Aksu, “Millet bu haldeyken iktidarın lüks ve gösterişli hayata devam etmesini vicdanlı olan kimse kabul edemez” dedi.

Aksu’nun açıklaması şu şekilde:

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü'nde, ülkemizde emekli maaşı 7 bin 500 lira, asgari ücret 11 bin 500 lira. Buna karşılık açlık sınırı 12 bin, yoksulluk sınırı ise 40 bin lira! Yani yarısından fazlası asgari ücretle çalışan halkımız yoksul! Beslenme, barınma ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor!

Ülkemiz, derin bir ekonomik krizin ortasında. Son beş yıldır önü alınamayan enflasyon nedeniyle paramız, dünyada sürekli değer kaybediyor. Çok değil, bundan birkaç yıl önce 1500 lira seviyesindeki asgari ücretle geçinmek mümkünken şimdi bu para çarşı pazar alışverişine bile ancak yetiyor.

Sayısal olarak yükselen maaşların alım gücünün nasıl düştüğü de yoksullaştığımızın bir diğer kanıtı.

2015 yılında asgari ücret 974 lira, emekli maaşı 1.065 lira, altının gramı ise 106 liraydı! Emekli maaşıyla 10 gram altın alınabiliyordu. Bugün altının gramı 1600 liradan fazla. Emekli maaşıyla ise yalnızca 4,5 gram altın alınabiliyor! Yani paramız yarıdan fazla değer kaybederken asgari ücretli de emekli de her geçen yıl yoksullaşıyor!

Millet bu durumdayken, iktidar sahipleri ise itibardan tasarruf olmaz diyerek kamu kaynaklarını gösterişe harcamaya, lüks evlerde yaşamaya, pahalı arabalara binmeye devam ediyor!

Vicdanı olan kimse bu anlayışı kabul edilemez!

Yoksulluğu bitirecek, gelir dağılımı arasında uçuruma son vereceğiz. Çocukların et, süt, balık gibi temel gıda maddelerine kolayca ulaşarak sağlıklı büyümelerini sağlayacağız! Türkiye'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek!