Tavuk

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun Açıklaması

ORTADA TOP ÇEVİRİYOLAR

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU BURSA’NIN 2013 YILINDAN BU YANA YAPIMINI BEKLEDİĞİ OTOMOTİV TEST MERKEZİ’NİN GELECEĞİNİ BAKAN KACIR’A SORDU.

· BAKANLIKTAN GELEN YANITI DEĞERLENDİREN ALTACA KAYIŞOĞLU, “SORULARIMIZA VERDİKLERİ YANITLARLA ORTADA TOP ÇEVİRİYORLAR. BU PROJE ÇÖP OLDU DA DİYEMİYORLAR, HAYATA GEÇECEĞİNE DAİR BİR TARİH DE VEREMİYORLAR” DİYE TEPKİ GÖSTERDİ.

· “BİZ ÜÇ BASİT SORU SORDUK. HERKESİN ANLAYACAĞI BİR DİLLE. BU PROJE YAPILACAK MI, YAPILMAYACAK MI? YAPILACAKSA NE ZAMAN YAPILACAK? BU KADAR GECİKMESİNİN NEDENİ NE? HEPSİ BU” DİYEN ALTACA KAYIŞOĞLU, “BİZE, FİZİBİLİTEYE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER İLGİLİ KURUMLAR NEZDİNDE DEVAM ETMEKTEDİR” DİYE YANIT VERİLİYOR. DAHA KAÇ YIL DEVAM EDECEK? BUNU BİLMEK VERGİ VEREN HER BURSALI’NIN HAKKI DEĞİL Mİ” DEDİ.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 2013 yılından bu yana yapımı beklenen Otomotiv Test Merkezi’yle ilgili projeyi bir kez daha gündeme getirip Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a sordu.

Yenişehir’in Çardak Köyü’nde kamulaştırılan 4 bin 350 dönümlük alana kurulması kararlaştırılan Otomotiv Test Merkezi’yle ilgili beklentilerin giderek yok olduğunun altını çizen Altaca Kayışoğlu, “Bakanlıktan gelen yanıta bakılırsa, ‘Bu proje çöp oldu’ da diyemiyorlar, hayata geçeceğine dair bir tarih de veremiyorlar” diye tepki gösterdi.

“Sorularımıza verdikleri yanıtlarla adeta orta top çeviriyorlar” diyen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yenişehirlilerin beklentileriyle oynanmasının doğru olmadığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın projeye ilişkin sorularına verdiği yanıtların net olmadığını dile getiren Altaca Kayışoğlu, “Biz üç soru sorduk.

Sorularımızdan birisi Bursa-Yenişehir’de yapılacağı duyurulan Otomotiv Test Merkezi’nin yapımına ilişkin kararlılık sürüyor mu dedik.

Sürüyorsa neden bu kadar geciktiğini açıklamalarını istedik.

Verdikleri yanıt ne?

Projenin başlangıçta sadece sivil otomotive yönelik olduğunu ancak Savunma Sanayii Başkanlığınca askeri kara araçları için de gerekli olduğu için iki projenin kamu kaynaklarının verimli kullanımı açısından birleştirildiği belirtiliyor.

Tamam, bu güzel, doğru da olmuş ama neden hala faaliyete geçirilemiyor?

Geçirilecek mi?

Cevap şu:

‘Fizibiliteye yönelik değerlendirmeler ilgili kurumlar nezdinde devam etmektedir.’

Ne kadar daha devam edecek?

Bursa, Yüksek Hızlı Tren Projesi’ndeki gibi Otomotiv Test Merkezi Projesi’nde de bir on yıl daha mı bekleyecek?

Zamanla unutulur gider düşüncesiyle durumun idare edilmeye çalışılıyor olması Türkiye'nin üretim noktasında öncü şehirlerinden Bursa için büyük bir talihsizliktir” sözleriyle eleştirdi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Otomotiv Test Merkezi Projesi için ayrılan alanın önemine de dikkat çekerek, “Bu proje çöp olacaksa, bu açıklanmalı. Yenişehir’e ivme kazandıracak projeler için kamulaştırılmış 4 bin 350 dönümlük alan tarımsal sanayi ile bütünleşecek yeni projeler ile değerlendirilmeli” önerisinde bulundu.