Tavuk

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun Açıklaması

VARANK’A KARSAN GÖNDERMESİ

Gösteriş yapmıyor, iş yapıyorlar.

· CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bursalılar yarım asırdır araba üretiyorlar. Bursa’ya yeni gelen Varank, AKP’den önce üretim yokmuş gibi algı oluşturmaya çalışıyor” diye tepki gösterdi.

· Bursa’nın Hasanağa bölgesinde kurulu KARSAN’ın elektrikli her türlü aracı üretip ihraç ettiğinin altını çizen Altaca Kayışoğlu, “TOFAŞ’ı, RENAULT’yu geçtim, mesela yüzde yüz yerli sermaye ile üretilen birçok ülkeye ihraç edilen KARSAN var. Gurur duyuyoruz, gösteriş yapmıyor iş yapıyorlar” dedi.

· Bursa’nın otomobil yapmada hiçbir sıkıntısının olmadığını dile getiren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “TOGG’u mahalle mahalle dolaştıran Varank, 2016’da bitecek sözü verilen Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin neden hala bitmediğini anlatsın. Yüzlerce ülkeye ihracat yapan Bursalı iş insanları neden kendi şehirlerindeki havaalanı kullanamıyor onu anlatsın” çağrısında bulundu.

 

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, seçim süresince TOGG’u mahalle mahalle dolaştıran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı KARSAN üzerinden eleştirdi.

Altaca Kayışoğlu, “Bursa’ya yeni gelen Varank, görmemiş gibi TOGG’u alıp mahalle mahalle gezdiriyor. AKP’den önce üretim yokmuş gibi algı oluşturuyor. Bursalılar yarım asırdır araba üretiyorlar. Her türlü yan sanayii var ve işçilerin çoğu da bu sektörde çalışıyor. TOFAŞ’ı, RENAULT’yu geçtim, mesela yüzde yüz yerli sermaye ile üretilen birçok ülkeye ihraç edilen KARSAN var. Gurur duyuyoruz, gösteriş yapmıyor iş yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa Milletvekili, PM Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, KARSAN’ın elektrikli araçlar da üretip ihraç ettiğinin altını çizerek, “Yüzde yüz yerli bir sermaye Türkiye’nin gücünü bu alanda zaten yıllardır ortaya koyuyor. Seçim malzemesine dönüştürülen TOGG’a sağlanan ayrıcalıkların, öz sermayesi ile büyük işler başaran firmalar açısından ötekileştirici bir yaklaşım oluşturduğunun altını çizen Altaca Kayışoğlu, Varank’a yaptığı çağrı ile açıklamasını sürdürdü:

“Bursa’nın bu katkılarına rağmen, 20 yıldır iktidardasınız ama Bursa’ya bir tren getiremediniz. Bursalı sanayiciler onlarca ülkeye ihracat yapıyor ama kendi şehrinden ne doğru dürüst yurtiçine uçabiliyor, ne de yurtdışına. İstanbul’a gitmek zorunda kalıyor. KARSAN gibi elektrikli otobüs dahi yapıp ihraç eden Bursalı firmalar varken, Bursa’da ilk kez bir otomobil üretilmiş gibi mahalle mahalle dolaşan AKP’li Mustafa Varank, 2016’da bitecek denilen Bursa-Ankara Hızlı Tren Projesi’nin 2023’e geldiğimiz halde neden hala bitirilemediğini mahalle mahalle gezip bunların cevabını versin.”

Resim önizlemesi