Tavuk

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bursa SKAL Kulübü'nün Konuğu Oldu

BURSALI TURİZMCİLER, ALTERNATİF BÖLGELERDE TERMAL TURİZM YATIRIMI YAPABİLİR”                                                                                                                    Bursa SKAL Kulübü aylık toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ağırlayan turizm sektörü temsilcileri, Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesinin tamamının termal turizm ile değerlendirilmesi önerisini dile getirdi. Başkan Aktaş ise kamulaştırmanın ‘dönüşüm’ şartıyla verildiğini belirterek alternatif bölgelerde yatırım önerisinde bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ağırlandığı Bursa SKAL Kulübü aylık istişare toplantısına turizm ve sanayi sektörü temsilcilerinin yanı sıra İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer de katıldı. Şehir merkezindeki Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi’nin tamamının termal turizme ayrılması yönündeki talebi dinleyen Başkan Aktaş, alternatif alanlarda yatırım yapılmasını önerdi.

AKTAŞ: BURSA’NIN SANAYİ VE TURİZM KİMLİĞİNİ BİR ARADA DEĞERLENDİRMELİYİZ

Bursa’da turizm açısından dönüşüm olması gerektiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Turizm için bir araya geldik ama Bursa’nın hedefi, sanayi ile turizmi bir arada değerlendirmek olmalı. Gündemdeki Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi ile ilgili çalışma, rahmetli Başkan Hikmet Şahin döneminde ortaya çıkmış bir konu. Alan, konut alanı. Bizim değiştirdiğimiz bir şey yok. Şu anki konsept projede 30 dönüm alanda termal turizm tesisleri oluşturulacak. Burası için yurt içi ve yurt dışında yatırımcı aradık. Bölgeye acilen yatırımcı bekliyoruz. TOKİ, Emlak Konut olarak ihaleyi bu şekilde yaptı ve Büyükşehir’e de ‘696 konutun dönüşümü’ şartıyla bu alanın kamulaştırmasını verdi. Zemin artı 5 katlı konutlar inşa edilecek. Tamamen turizm alanı yapmamız söz konusu değil. Butik birkaç yapı oluşturacağız. Sosyal donatı alanlarının yer alacağı proje, 100 yataklı ‘kür oteli’ ve açık havuzu da içeriyor. Termal turizm noktasında Bursa’da başka müsait alanlar da var. Turizmcilerimizi bu alternatifleri değerlendirmeye davet ediyorum. Bursa’nın turizm noktasında dönüşüme ihtiyacı var. Örneğin şehirdeki otellerimiz, iş oteli konseptinde. Bunun değişmesi lazım” diye konuştu.

GÜLEÇ: TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMAYA HAZIRIZ

Bursa SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Güleç de “Sayın Başkanın turizm sektörü için yaptığı özverili çalışmaları takdir ediyoruz, destekliyoruz. Termal turizm açısından çok değerli bir alan olan Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi için hazırlanan projenin şehrimizin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi noktasında taşıdığı riskleri dile getirmek ve önerilerde bulunmak istedik. Sektör temsilcilerimizin ortak görüşü, mevcutta boş olan bölge ile ilgili projenin tamamen termal ve sağlık turizmine yönelik değerlendirilmesi doğrultusunda. Bölgeye katma değer sağlayacak daha uygun bir proje talep ediyoruz. Ortak hareket etmeye, taşın altına elimizi koymaya her zaman hazırız” dedi. Toplantının sonunda Başkan Aktaş, İskender İskenderoğlu ve Güney Güney’e Bursa SKAL üyelik rozetlerini takdim etti.

Resim önizlemesi