Tavuk

Bursa'nın Dağ Yöresinde Mucize Doğum Gerçekleşti

Bursa'nın dağ yöresi ilçelerinden Büyükorhan'a bağlı Kınık köyünde mucize doğum gerçekleşti. Riskli gebeliği nedeniyle sezaryen doğum yapması planlanan 37 haftalık gebe Yeter Durmuş, gece saatlerinde doğum sancısı çekmeye başlayınca köyde bulunan sağlık evinde görevli Ebe Gözde Birdal yardımına yetişti. Hastaneye gitmeye yeterli vakit kalmadığından evde gerçekleşen doğumda sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya geldi.
Daha önce iki kez ölü doğum yapan ve riskli gebeliği olduğu için sıkı takip edilen Yeter Durmuş’un, 23 Eylül Cumartesi günü eşinin gece vardiyasında olduğu saatlerde doğum sancıları başladı. Maden ocağında çalışan eşini durumdan haberdar etmek isteyen Durmuş, yerin metrelerce altında çalışan eşinin telefonuna ulaşamadı. Aynı işletmede çalışan sağlık evinde görevli Ebe Gözde Birdal’ın kocası Onur Birdal, durumu öğrenince hemen eşine bildirdi. Eşi vasıtası ile haberdar olan Ebe Birdal, vakit kaybetmeden 112'yi ararken kontrol amaçlı Durmuş'un evine gitti. Durmuş'u muayene eden Birdal, doğumun başladığını anlayınca kolları sıvadı. Zorlu sürecin ardından sabah saatlerinde bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Doğum sonrası anne ve bebeği, kontrol amacıyla Bursa Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Hastanedeki 10 günlük tedavilerinin ardından taburcu olan anne ve bebeğini, köyde doğumu gerçekleştiren Ebe Gözde Birdal karşıladı. Anne ve bebeği sağlıklı görünce gözyaşlarına hâkim olamayan Birdal, “Riskli bir gebe olduğunu takiplerimiz sırasında farkına vardık. Gebemizin önceki iki doğumu ölü doğum olmuş. İki yıldan daha sık aralıklarla gebe kalmış ve koagülasyon bozukluğu vardı. Biz köyde olabildiğince takiplerini düzenli olarak yaptık. Doğumu sezaryen ile özel bir hastanede olacaktı. Bizim için de sürpriz oldu” dedi.
Haberi Eşinden Aldı
Ağrıları başlamasına rağmen Durmuş’un hastaneye gitmediğini belirten Birdal, “Daha öncesinde kendisini artık doğumun planlanması gerektiği konusunda uyarmıştım. Bursa buraya uzak, doktorunla bu durumu konuşun demiştim. Sanırım bu noktada biraz geç kalmışlar. O gece eşi işe gidiyor. Ağrıları başlayınca eşine ulaşamıyor. Ambulansı da aramıyor. Sabah olduğunda ağrıları daha da şiddetleniyor. Eşine ulaşmak için arıyorlar ancak eşi madende yerin 260 metre altında. Bir tek benim eşimin telefonu çalıyor. Eşim başta ne olduğunu anlamıyor tabi. Sonrasında doğum olabileceği için beni aradı. Bunun üzerine kızımı uyandırdım. Saat 7:30’du. Ambulansı aradım ve gebenin tüm anamnezini verdim. Doğumun başlayıp başlamadığını kontrol edeceğimi, muayene edip bildireceğimi söyledim ve koşarak çıktım” şeklide konuştu.
Doğumdan Başka Şansımız Yoktu
Gebenin evine geldiğinde doğumun son evresine geldiğinin altını çizen Birdal, “Ağrılardan dolayı iyi değildi. Beni çok fazla duymuyordu. Zar zor muayene edebildim. Muayene sırasında baktım ki bebek artık çıkıma çok yaklaşmıştı ve doğum kaçınılmazdı. Doğumu yaptırmaktan başka şansım yoktu. Bu yüzden risk aldım ve doğumu gerçekleştirmek için elimden geleni yaptım. Bebek çıktığında oldukça kötüydü. Ama canlandırma müdahaleleri ile bebeği kendine getirdim. Hiçbir malzemem olmadığı için kordonu kesmedim sadece bekledim. Dakikalar sonra ambulans geldi. Onların yardımıyla kordonu kestim. Daha sonra plasentayı bütün parçaları ile doğurtup bebeği güzelce giydirip hazırlayıp anneyi emzirterek ambulans ile gönderdim” ifadelerini kullandı.
İlk kez baba olma heyecanını yaşayan Halil Durmuş ise, “Eşime ulaşamadım. Doğum olmuş. Ben gece vardiyasındayken ebe hanım sağ olsun yetişmiş, kendisine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Anne Yeter Durmuş ise, “Çok şükür bebeğimi elime aldım. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.