Tavuk

Bursa'nın Cumalıkızık En İyiler Arasına Girdi

CUMALIKIZIK ‘BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EN İYİ TURİZM KÖYÜ GELİŞTİRME PROGRAMI'NA SEÇİLDİ

- UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE YER ALAN VE İLÇENİN EN ÖNEMLİ DEĞERLERİ ARASINDA BULUNAN YILDIRIM'IN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI CUMALIKIZIK, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EN İYİ TURİZM GELİŞTİRME PROGRAMI’NA SEÇİLDİ.

-YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ: “CUMALIKIZIK KÖYÜMÜZÜ TARİHİMİZİN GÜÇLÜ BİR YANSIMASI OLARAK GÖRÜYORUZ. YILDIRIM BELEDİYESİ OLARAK BU TURİZM MERKEZİMİZİN DAHA İYİ DURUMA GELEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ.”

BURSA- Cumalıkızık, BM Dünya Turizm Örgütü (UNTWO) tarafından '2022 Yılı Dünyanın En iyi Turizm Geliştirme Köyü' programına seçildi.

Osmanlı kırsal mimarisinin ilk örneklerinden olan 700 yıllık bu özelliklerinden dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık’a dünyanın en iyi turizm köyleri arasına seçildi. 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımakta olan Cumalıkızık, 57 üye ülke tarafından gösterilen toplam 136 köy arasından 'Birleşmiş Milletler En İyi Turizm Köyü Geliştirme Programı'na seçildi.

DÜNÜN MİRASI YARININ EMANETİ

Cumalıkızık’ı sadece ekonomik bir gelir kapısı görmekten ziyade, yaşatılması, korunması gereken tarihi ve kültürel bir miras olarak gördüklerinin altını çizen Başkan Oktay Yılmaz, “Cumalıkızık, Yıldırım’ın dünyaya açılan kapısı. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi dokusu ile yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Biz, Cumalıkızık Köyümüzü tarihimizin güçlü bir yansıması olarak görüyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak bu turizm merkezimizin daha iyi duruma gelebilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

-Resim önizlemesi