Tavuk

Bursa Valisi Yakup Canpolat'ın Vakıflar Haftası Kutlama Mesajı

Ülkemiz genelinde yardımlaşma duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak amacı ile her yıl Mayıs ayının ikinci haftası “Vakıflar Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bizler, vakıfları medeniyet haline getiren bir toplumuz. Kurumsallaşmış bir yardım anlayışının temsilcisi olan vakıflar, köklü tarihsel gelenekleri ve sundukları hizmetlerle kültürümüzün önemli bir değeri olarak varlıklarını günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta büyük bir rol oynayan vakıflar; dini, hukuki ve sosyal müesseseler olarak öne çıkmış, geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması açısından önemli görevler yüklenmiş tarihi çok eskilere dayanan ecdat kurumlarıdır.

Eğitimden sağlığa, kültüre, şehirciliğe ve bayındırlığa kadar birçok alanda geçmişten günümüze değerli hizmetler gerçekleştiren vakıfların, ülkemizin gelişme sürecindeki yeri ve önemi büyüktür.

Milletimizin yardımlaşma ve dayanışma ruhunu yansıtan vakıflar, toplumsal ilişkilerin güçlenmesine, refahın ve zenginliğin adil bir biçimde paylaşılmasına imkan sağlamakta, sosyal barışın tesisinde, devletin üzerine düşen sorumlulukları paylaşarak sosyal devlet anlayışın gerçekleşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bizlere düşen, yüzyıllardır yüce milletimize toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda türlü hizmetler sunan ve temelinde hayır duygusu ile insanlık sevgisi yatan vakıflarımızı, gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatarak tanıtmalı, onlara vakıf bilincini aşılamalıyız.

Bu vesileyle Vakıflar Haftası’nda; insanlara yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak amacıyla kurulan vakıfların hizmetlerinin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, tüm milletimizin ve vakıf şehri olan Bursamızda yaşayan vatandaşlarımın Vakıflar Haftası’nı kutluyorum.