Tavuk

Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın Türk Dil Bayramı İçin Mesajı

              Aziz Bursalı Hemşehrilerim;           

             Dil, bir milletin kimliği, tarihinde meydana gelen maddi ve manevi değerlerinin anlatım aracı olarak nitelendirilmektedir. Bu yönüyle milleti birleştiren, onu ayakta tutan, sürekliliğini sağlayan, milli şuuru besleyen, aidiyet duygusunu veren temel unsurlardandır.

            Gerek konuşan kişi bakımından gerekse yayıldığı coğrafi alan itibarıyla dünya dilleri arasında bilinirliği en fazla dillerden biri olan Türkçemiz de milli kültürümüzün ve milli kimliğimizin ortak ifade aracı; Avrasya coğrafyasının farklı noktalarına dağılmış  Türk milletinin şanlı varoluşunun en önemli faktörü olarak telakki edilmektedir.

            Karamanoğlu Mehmet Bey’in 746 yıl önce 13 Mayıs 1277’de çıkardığı ve Türkçenin resmi dil olarak kabul edildiği fermanın yıl dönümü, bugün bayram olarak kutlanmaktadır.

            Türkçenin ve Türk milletinin ebediyen var olmasına öncülük etmiş, kültür tarihimize damgasını vuran Karamanoğlu Mehmet Bey’in bize en büyük mirası olan dilimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur.

           Dolayısıyla Türkçemizi, kurallarına uygun kullanmamız, geliştirmemiz, yaygınlaştırmamız ve gelecek nesillere ulaştırmamız konusunda hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir.

           Bu sorumluluklarımızı yerine getirirken Türkçemizi doğru ve güzel konuşmaya ve yazmaya özen göstermeli; dil yanlışlarından sakınılması hususunda duyarlı olmalıyız. Türkçemizi sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dili olarak daha yükseklere taşımalı, yabancı kelime istilasına karşı korumalı ve edebi eserlerle itibarını yükseltmeliyiz.

          Türk diline ve Türk kültürüne önemli katkılar sunan, emek veren tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyor, Türk diline gönül veren herkesin Türk Dil Bayramı’nı kutluyorum.