Tavuk

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş'ın Mesajı

Vali Mahmut Demirtaş’ın “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Mesajı

Bugün Türk milleti olarak Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100’üncü Yıl Dönümü’nü büyük bir coşku, büyük bir heyecan ve büyük bir kıvançla kutlamanın sevincini yaşamaktayız.

Tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmemiş, inandığı değerler etrafında hür iradesiyle milli mücadeleyi yürütmüş ve bu büyük mücadele arkasından Cumhuriyeti bize armağan etmiş atalarımızın büyük hatırası önünde 100 yıllık bir emaneti yaşıyoruz, yaşatıyoruz.

Her anı kahramanlıklarla dolu, eşsiz bir mücadele olan Kurtuluş Savaşı’nın hemen arkasından varlık, yokluk mücadelesi veren milletimiz büyük bir zaferi başarıyla kazanmış, dirilişin ve yeniden var oluşun efsanesi olan Cumhuriyeti hep birlikte kurmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti aradan geçen 100 yılda başta demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim ve altyapı gibi bütün alanlarda önemli mesafeler katetmiştir.  

Cumhuriyetimizin değerlerini, demokrasiyle taçlandırma başarısı gösteren milletimiz köklü tarihi ve geçmişi, zengin kültürü ve bulunduğu jeopolitik ve stratejik konumu ile bugün bölgenin ve mazlum milletlerin umudu olmaya devam etmektedir.  Türkiye Cumhuriyeti artık her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir.

Ülkeler arası amansız rekabetin yaşandığı günümüzde ülke olarak daha fazla çalışmak, daha fazla üretmek, bilgiye önem vermek, teknolojimizi geliştirmek, yarınlara umutla bakmak ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak durumundayız.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefiyle, Türkiye olarak daha güçlü olmak, birlik ve beraberlik içerisinde olmak, daha fazla çalışmak ve daha fazla üretmek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ve güçlü diplomasisi ile yarınlara umutla hep beraber yürüyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 100. yılını en zirve heyecan ve gururla kutluyor, başta Büyük Devlet Adamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Harbi Kahramanlarımızın, ebediyete irtihal eden devlet adamlarımızın, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan, ülkesi, milleti ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna can veren Aziz Şehitlerimizin hatıralarını saygıyla yad ediyor, Kahraman Gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyor, tüm Bursalı hemşerilerimin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.