Tavuk

Bursa Okulum Projesi İçin İnegöl’e Geldiler

Proje Koordinatörü Yasemin Eser’in gözetiminde ziyaret gerçekleştiren yaklaşık 30 öğretmen, yaşayan müze olarak adlandırılan İnegöl’ün geçmişini bugüne ve geleceğe yansıtan Kent Müzesi ile Mobilya Ağaç Sanayi Müzesini gezmenin yanı sıra İshak Paşa Külliyesini daha yakından görme fırsatına kavuştu. Sergilerin merkezi konumuna gelen kent müzesinde açılışı gerçekleştirilen Nakış/Mefruşat Sergisini de görme fırsatı bularak İnegöl’den güzel duygularla ayrıldılar.

PROJENİN AMACI
Bursa Okulum Projesi ile müzeler, bilim merkezleri, sanat merkezleri, tarihi ve kültürel mekanlar, kütüphaneler, doğal sit alanları, ören yerleri, ziyarete açık endüstriyel kuruluşlar ve üniversiteler gibi yerlerin okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim programlarındaki kazanımların, yaparak ve yaşayarak öğrenilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

İNEGÖL’ÜN MÜZELERİNE HAYRAN KALDILAR
Her öğretim kademesi için e-kitap ve basılı kitap olacak şekilde “Okulum Bursa” rehber kitaplarının hazırlanacağı bu anlamlı ve özel proje için İnegöl’e gelen öğretmenler İnegöl’ün tarihine ışık tutan müzelerin o büyüleyici atmosferi içerisinde kendilerini farklı bir dünya içerisinde buldular. 15 milyon yıl öncesine ait fosil örneklerinden başlayarak Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar kronolojik olarak kurgulanan Kent Müzesini müze görevlilerinin anlatımlarıyla gezen öğretmenler müzeye olan hayranlıklarını gizleyemezken, Kent Müzesinin bitişiğindeki Mobilya Ağaç Sanayi Müzesine ilk adımlarında karşılarına çıkan orman canlandırması karşısında ise şaşkınlıklarını gizleyemediler. Ağaç İşçiliğinden Mobilyaya geçiş sürecinin işlendiği bölümlerin bu kadar güzel bir şekilde kurgulanması karşısında kendi alanında örnek olan bu sektör müzesine de hayran kaldılar.