Tavuk

Bursa Ak Parti Milletvekili Atilla Ödünç'ün Basın Açıklaması

Bildiğiniz gibi çok zor günlerden geçiyoruz.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ilçesinde saat 04.17 de Ülkemizin 10 kentinde büyük yıkıma yol açan 7.7 şiddetinde bir deprem yaşadık. Daha onun şokunu atlatamamışken Kahramanmaraş ilimizin Elbistan ilçesinde saat 13.24 te 7.6 şiddetinde ikinci bir deprem daha yaşandı. Deprem Bölgemizde yaşayan yaklaşık 13 Milyon insanımız olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu depremleri Uzmanlar Dünyada daha önce örneği olmayan istisnai yer hareketi olarak tarif etmiştir.

Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız

Depremin ilk anından itibaren Devletimizin tüm kurum ve kuruluşları, araç gereç ve personeliyle ile sivil toplum örgütlerimiz arama ve kurtarma çalışmalarına başladı.

Cumhurbaşkanlığımız başkanlığında oluşturulan koordinasyon merkezinden gerekli sevk ve organizasyonlar sağlanmıştır.

Bu zorlu hava şartlarına rağmen kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerimiz fedakarca mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Ulaşım şartlarının zor olduğu bölgeye Acilen barınma, beslenme ve enerji kaynağı temini çalışmalarına başlanmış ve enkaz zedelere ulaştırılmıştır.

Bizlerde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ın görevlendirmeleriyle Milletvekili arkadaşlarımla birlikte depremin yaşandığı şehirlerde görevlendirildik. Ben de Adana ilimizin Çukurova ilçesinde yürütülen arama, kurtarma çalışmaları ile yardım organizasyonlarına katıldım. Depremde evleri hasar gören vatandaşlarımızın konaklama istekleri için her türlü imkan sağlanmıştır. Depremzedelerin yemek ve ısınma ihtiyaçları için gerekli bütün tedbirler alınarak yaraların sarılması için adeta millet devlet el birliğiyle seferberlik ruhu içerisinde gerekli bütün çalışmalar yapılmaktadır.

Adana'da yıkılan 13 binada sürdürülen arama kurtarma çalışmalarımızda şu ana kadar Adana'da 360 vatandaşımız hayatını kaybetti, 6993 vatandaşımız yaralı olarak çıkarıldı. 11 Enkazda aktif olarak çalışmalara devam ediliyor. Çukurova ilçemizde kurulan AFAD çadırlarında barınan vatandaşlarımızla bir araya geldik. Bursa ve ilçe Belediyelerimiz ile yurdun dört bir tarafından gönderilen gıda, temizlik, giysi ve ısınma gibi birçok ihtiyaç malzemesi ile halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Kızılay, AFAD UMKE ve Valilik ekiplerimiz koordineli bir şekilde gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor.

Millet olmak; acıda, hüzünde, sevinçte, iyide ve kötüde bir ve beraber olmaktır. Kalbimiz bir atıyor. Kurtarılmayı bekleyen son vatandaşımıza el uzatıncaya kadar umudumuzu kaybetmeyeceğiz çalışmalarımız hassasiyet ve titizlikle yürüteceğiz.

Birlik ve dayanışma ruhu içerisinde bu zor günlerin üstesinden gelecek, bu zorlu süreci hep birlikte atlatacağız. Devlet millet omuz omuza vererek, inşallah afetin yol açtığı yıkıntıları da kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelere depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Aziz Milletimizin başı sağolsun.

Atilla ÖDÜNÇ

AK Parti Bursa Milletvekili