Tavuk

BTSO’nun Vizyon Projesi GUHEM Kapılarını Açtı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye’nin uzay ve havacılık yolculuğunda dev bir projeyi daha hizmete açtı. BTSO’nun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçirdiği Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 5 merkezi arasındaki yerini aldı. Toplamda 130 milyon TL yatırım bedeliyle Bursa’ya kazandırılan GUHEM, genç kuşağın uzay ve havacılık alanında yeni ufuklar kazanmasında etkin bir rol üstlenecek.  

 

BTSO öncülüğünde tamamlanan GUHEM’in açılış törenine BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe, kent protokolü ve Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı. Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küresel ekonominin ülkeler arasındaki ticaret savaşları, korumacılık politikaları ve pandemi sürecinin etkileriyle köklü bir dönüşüm sürecinden geçtiğini söyledi. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu doğrultusunda, ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ atılımıyla kendi hedefleri, imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda yeni bir dönüşüm hamlesi başlattığını belirten İbrahim Burkay, BTSO’da göreve başladıkları 2013 yılından itibaren Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle bütünleşen projeleri hayata geçirdiklerine işaret etti. Özellikle otomotiv ve makine gibi sektörlerdeki firmaların üretim yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nano teknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik gibi ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedeflediklerini vurgulayan İbrahim Burkay, BTSO çatısı altında kümelenme modeliyle bir araya gelen firmaların, Roketsan, Havelsan, Aselsan, TAİ ve TEİ gibi savunma sanayinin en önemli kuruluşları için alt sistem üreticileri ve tedarikçileri haline geldiğini vurguladı.

 

“GENÇ KUŞAĞIN UFKUNU GELİŞTİRECEĞİZ” 

GUHEM’in de Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki yolculuğunda yeni bir kilometre taşı olduğuna işaret eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “. Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Bu kapsamda 2013 yılında ortaya koyduğumuz vizyon ile Bursamız için bir hayali daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 70, TÜBİTAK’ın ise 60 milyon TL’lik yatırımı ile toplamda 130 milyon TL’ye mal olan GUHEM’i, modern mimari yapısı ve estetiğiyle tıpkı Sydney Opera Binası gibi sembol bir eser olarak Bursamıza kazandırmış olduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK’ın işbirliğinde yapımını tamamladığımız bu merkez Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursamıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yükleyecektir.” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN GÖKMENİ’NİN YETİŞMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

BTSO Başkanı Burkay, kent kimliğine değer katan mimarisiyle prestijli kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen GUHEM’in kurulduğu 13 bin metrekarelik alanda uçuş okulu, mekatronik laboratuvarı ve simülatörler gibi pekçok ufuk açıcı düzenekle alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı merkezleri arasında yer aldığını vurguladı. Merkezin Lagari Hasan Çelebi’den Cezeri’ye, Hezarfen Ahmed Çelebi’den Vecihi Hürkuş’a kadar havacılık tarihinde iz bırakan isimlerin izinden giderek Türkiye’nin Gökmeni’ni yetiştirme fırsatı sunacağını ifade eden Burkay, şöyle devam etti: “GUHEM gibi yeni nesillerin ufkunu açan merkezlerimizle birlikte üretken zihinlerimizin kabiliyeti ve teknolojideki dönüşüm hamlemiz, Bursamızı ve ülkemizi dünya vitrininde çok daha güçlü bir konuma yükseltecektir. GUHEM’in hayata geçirilmesine liderlik eden Sayın Bakanımız Mustafa Varank’a ve Bakan Yardımcılarımıza, değerli işbirlikleri için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a, TÜBİTAK Başkanımız Sayın Hasan Mandal’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.”