Tavuk

BTSO, Güçlü İletişim Platformlarıyla İş Dünyasının Yanında

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını sürecinde tüm iletişim kanallarını güçlü tutmaya ve üyelerinin sesi olmaya devam ediyor. Salgın döneminde 46 bini aşkın üyesi için ‘WhatsApp İletişim Hattı’ ve ‘BTSO Yanınızda’ gibi platformları devreye alan BTSO, işletmelerin 7 gün 24 saat boyunca aktarabildikleri talepleri çözüm önerileriyle birlikte rapor haline getirerek ilgili bakanlıklara ve kurumlara en hızlı şekilde ulaştırıyor.

 

BTSO, salgın döneminde ikinci zirvenin görüldüğü bugünlerde de üyelerinin yanında olmaya devam ediyor. Koronavirüsün mart ayında Türkiye’de de tespit edilmesiyle işletmelerin ve çalışanların sağlıklı ve güvenli bir yapıda üretime devam etmesi için ‘Acil Eylem Planı’nı hızla devreye alan ve Bursa Valiliği öncülüğünde ‘Kriz Masası’nın oluşturulmasını sağlayan BTSO, geride kalan 9 ayda örnek nitelikte birçok çalışmaya imza attı. Dijital platforma taşınan online eğitim ve seminerler, TOBB öncülüğünde iş dünyasının kullanımına sunulan Nefes Kredisi, medikal malzeme üretimi ve sosyal yardımlarla iş dünyasının yanında olan BTSO, bu süreçte üyeleriyle iletişimini artırmak amacıyla sağlam bir altyapı oluşturdu.

 

BTSO İŞ DÜNYASININ TALEPLERİNİN TAKİPÇİSİ

BTSO, Dijital Oda Projesi kapsamda 0533 145 46 13 numaralı ‘WhatsApp Üye İletişim Hattı', ‘BTSO Yanınızda’ paneli ve btsoyaninizda@btso.org.tr uzantılı mail adresinin yanı sıra kısıtlama döneminde işletmeler için gerekli olan ‘Çalışma İzin Belgesi’ taleplerine de en hızlı şekilde cevap veriyor. Söz konusu iletişim kanalları üzerinden gelen her sorun ve talebi rapor haline getiren BTSO, iş dünyasının sıkıntılarını üst düzey istişare toplantılarında Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve TOBB ile paylaştı. BTSO, salgının iş dünyası üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla hazırladığı rapor, TOBB Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunuldu.  

 

WHATSAPP İLETİŞİM HATTI 7/24 AÇIK

BTSO’nun iletişim platformu içinde ‘WhatsApp İletişim Hattı’ önemli bir rol üstleniyor. Bursa iş dünyasının 7 gün 24 saat boyunca ulaşabildiği söz konusu iletişim platformu ile devlet desteklerinden kredi taleplerine, Oda işlemlerinden çalışma izinlerine kadar birçok talep aktarıldı. BTSO üyeleri, ‘WhatsApp İletişim Hattı’nın yanı sıra Oda’nın resmi web sitesine girerek ‘BTSO Yanınızda’ paneliyle de taleplerini iletebiliyor. BTSO, her iki iletişim platformuyla binlerce üyenin sorununu titizlikle ele alıyor.