Tavuk

Beyin Ölümü Gerçekleşen 29 Yaşındaki Genç 2 Hastaya Işık Oldu

        ORGAN BAĞIŞI HAFTASINDA ORGANLARIYLA UMUT OLDU.

·          Bursa’da beyin ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki erkek hastanın karaciğer, kalp, böbrek ve korneaları nakil bekleyen 4 hastanın hayata tutunmasına, iki hastanın da görmesine vesile oldu.

Beyin kanaması nedeniyle Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 29 yaşındaki erkek hasta, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayata tutunamadı. Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine organ nakil yetkilileri, hastanın ailesi ile görüşerek, organ bağışı hakkında bilgi verdi. Ailenin onay vermesi sonucu organ nakil çalışmalarına başlandı. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla hastanın kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve korneaları çıkarıldı. Hastanın korneaları ve bir böbreği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalırken, diğer böbreği Uludağ Üniversitesi, kalbi Akdeniz Üniversitesi, karaciğeri ise Ege Üniversitesi’nde nakil bekleyen hastalara umut olmak için gönderildi.

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Korgün Ökmen, “Yaklaşık 4 gün önce beyin kanaması nedeniyle hastanemize kabul ettiğimiz hastamıza tıbbi olarak tüm tedaviyi yapmaya çalıştık. Maalesef beyin ölümü tanısını koyduk. Ailesi çok büyük bir özveri göstererek, organlarını bağışlamayı kabul etti. 4 hastamıza bundan sonraki yaşamlarında umut olmaya devam edecek. Bağışlanan organlar aciliyet sırasına ve belli bir prosedüre göre alıcılara nakledilmek için alınacaklar” dedi.

Bursa Umut Olmaya Devam Ediyor

Kendi acılarını bir yana bırakıp yaşam bekleyen hastalara umut oldukları için merhumun ailesine teşekkür eden Bursa Bölge Organ Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Yavuz Selim Çınar ise, “Bursa bölgesi tüm Türkiye’de nakil bekleyen hastalarımıza umut olmaya devam ediyor. Bugün acil çağrıdan kalbi Akdeniz Üniversitesi’nde nakil bekleyen vatandaşımız için alıyoruz. Karaciğeri Ege Üniversitesi’ne, böbrekler de Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Uludağ Üniversitesi’nde nakil bekleyen hastalarımıza nakledilecek. Yine her iki kornea da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kornea Merkezi tarafından nakil bekleyen hastalarımıza nakledilecek” ifadelerini kullandı.