Tavuk

Beton Yol Bursa Bölgesinde İlk Kez İnegöl’de Uygulandı

Planlama çalışmaları uzun süredir devam eden Mesudiye Mahallesi ile Alanyurt bölgesini birbirine bağlayacak 2 buçuk kilometrelik bağlantı yolunda genişletme ve alt temel malzemesi serim çalışmaları tamamlandı. Yolun kaplama çalışmalarına da başlandı. İnegöl Belediyesi, burada bir ilki de gerçekleştirerek Bursa bölgesinde ilk defa beton yol uygulamasını pilot bölge olarak belirlenen Mesudiye-Alanyurt bağlantı yolunda kullandı.

Kısa bir süre önce beton yol kaplama çalışmasının başladığı bölgede, bugün mini bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ve protokol üyelerinin katılım gösterdiği törende, bir kısmı tamamlanan beton yolun hem uygulama aşaması hem de tamamlanmış bölümü davetliler tarafından incelendi.

BAŞARILI BİR İŞ ÇIKARILDI
Burada çalışma hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, başarılı bir iş çıkarıldığını kaydederek; “Bugün aslında denemesini yaptığımız ve Bursa bölgesinde bir ilki gerçekleştirdiğimiz, uzun zamandır da arkadaşlarımızın üzerinde çalıştığı beton asfalt uygulamasını yerinde görmek için geldik. Arkadaşlarımız başarılı bir iş çıkardı. Bu konuda çok ciddi bir emek ve gayret sarf ederek belirli tespitler, araştırmalar gerçekleştirerek öncelikle konuyu olgunlaştırmaya çalıştık. Daha sonrasında uygulanabilir mi uygulanamaz mı noktasında değerlendirmeler yapıldı ve nihayet belirlediğimiz pilot bölge üzerinde Mesudiye ile Alanyurt bölgesi arasında önemli bir ihtiyacımız olan çalışmayı beton yol çalışmasıyla ilk denememizi gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

AVRUPA’DA KASABA, KÖY VE ŞEHİR İÇİ YOLLARIN YÜZDE 60’INDA KULLANILIYOR
Bursa’da ilk kez beton yol uygulamasının İnegöl’de gerçekleşmiş olduğuna da vurgu yapan Taban, “Değişim ve dönüşümü her fırsatta takip ettiğimizi ifade etmiştim. Yenilikleri aramak zorundayız. Tabi yaptığımız işlerin her birinin kaynağa ihtiyacı var. Asfalt uygulamaları da hem dışa bağımlı uygulamalar hem de hepsi petrol türevi olduğu için maliyetli işler. Ancak bu sıcak asfalt kaplamalarından daha sağlam ve sağlıklı olan uygulamalar var. Bunlar biliyorsunuz Avrupa’da oto yollar haricinde köy, kasaba ve şehir içi yollarda yüzde 60 uygulanıyor. Dolayısıyla biz de bunu şehrimizde uygulayabilir miyiz düşüncesiyle bazı çalışmalar yaptık. Arkadaşlarımız tamamen yerli sermaye olan, yerli üretimlerle gerçekleşen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da her fırsatta ifade ettiği gibi milli ve yerli üretimleri tercih etmiş oluyoruz. Yaptığımız bu harcamaları da ülke ekonomisine geri döndürmüş oluyoruz” diye konuştu.