Tavuk

BAZİLİKA’NIN SIRLARI ULUSLAR ARASI TOPLANTIDA ELE ALINDI

İlgili kişiler tarafından önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantıya İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, Prof. Dr.Mustafa Şahin, Fransa’dan Prof. Julia de Sigoyer, İsviçre’den Prof.Flasco Anselmetti, Dr. Steffano Fabur, Fransa’dan Renaldo Gastineu katıldı.

Toplantı da Bazilika Kazı Çalışmaları Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Şahin katılımcılara çalışmaları ve son durum hakkında bilgi verdi. Anlatılan sunumda oluşabilecek depremlerde su altında ki tarihi yapılarak gelebilecek zararlar ele alındı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi İznik Deprem Zararlarının Azaltılması Hizmet Merkezinden yetkililerinde hazır bulunduğu toplantıda ayrıca göl kıyısında yerli ve yabancı turistler için oluşturulabilecek sosyal alanlar konusu da değerlendirildi. Ayrıca yapılan araştırmalar sonrasında son 2000 yıldır İznik’te 4 büyük depremin gerçekleştiği ve bu depremler sonrasında ne gibi sonuçların ortaya çıktığı değerlendirildi.

Bunların yanı sıra su, deniz, göl ve okyanus tabanlarının topoğrafik ölçmelerinin yapılmasının anlamına gelen Batimetri ile ve İznik Gölü’nün depremsellik takvimi yapılan uzun çalışmalar sonrasında hazırlanan sunumla katılımcıların bilgisine sunuldu.

Başkan Sargın “İznik Bazilikası Dünya’nın en önemli keşiflerindendir”

İznik’in kültürel ve tarihi mirasını ayağa kaldırmak için çalıştıklarını dile getiren İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “Yaptığımız girişimler, hükümetimiz, bakanlıklarımız ve büyükşehir belediyemizden almış olduğumuz destek, yapmış olduğumuz talepler neticesinde İznik bugün tarihi eserlerin özüne uygun ayağa kaldırılması noktasında önemli bir yerdedir.Su üstü tarihinin yanı sıra su altı tarihi eserlerinden en önemlisi olan ve Dünya’nın en önemli keşiflerinden biri olan Su Altı Bazilikası bugün sadece başlı başına binlerce insanın aklında İznik’i getiriyor.Bizler de bu konuda değerli hocalarımızın çalışmalarına destek oluyor, taleplerine çözümler üretiyoruz.Bu günde değerli Kaymakamımız ve hocalarımızın eşliğinde Bazilika’nın Sırları konulu bir toplantı gerçekleştirdik.İnşallah hayırlara vesile olur” dedi.