Tavuk

Başkan Sıdıka Aydın Doğum İzni 32 Haftaya Çıkarılmalı

BAŞKAN AYDIN, Aydın, “ESNEK MESAİ YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAYATI UYGULAMAYA GEÇMELİ” 

Memur-Sen Bursa Kadınlar Komisyonu Toplantısı’nda konuşan, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, “2 aylık bebeğinden ayrılarak işe giden bir anneden asla iş verimi bekleyemezsiniz. Günde sadece 1 buçuk saatlik süt alan bir bebekten sağlıklı bir nesil yetişmesini de bekleyemeyiz. OECD ülkelerinde doğum izni ortalama 24 hafta. Memur Sen olarak taleplerimiz; doğum izninin 32 haftaya çıkarılması, süt izni, ücretli ve ücretsiz doğum izninin artırılması, kadınların çalışma hayatından kopmaması için, esnek mesai yarı zamanlı çalışma hayatı uygulamaya geçmeli” dedi.

Memur-Sen Bursa Kadınlar Komisyonu Toplantısı gerçekleşti. Bursa’da gerçekleşen toplantıya Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı Bayındır Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Betül Cineviz, Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların üyeleri katıldı.  

AYDIN “YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAYATI UYGULAMAYA GEÇMELİ”

Kadınların iş aile dengesizliğinden kaynaklı birçok sorun yaşadığına değinen Başkan Sıdıka Aydın, “ Bizler biliyoruz ki çalışma hayatında kadınlar olarak birçok sorumluluğumuz var. İş aile dengesizliğinden şiddet ve mobbinge, karar mekanizmalarında etkin rol almamamızdan, analık haklarımızın korunmasına kadar önemli başlıklarda ciddi sorunlarımız sürüyor. Son 20 yılda geliştirilen politikalar sayesinde bir yol alındı ancak yeterli değil. 2 aylık bebeğinden ayrılarak işe giden bir anneden asla iş verimi bekleyemezsiniz. Günde sadece 1.5 saatlik süt alan bir bebekten sağlıklı bir nesil yetişmesini de bekleyemeyiz. Doğum izinlerinin de yetersiz olduğu bir çalışma ortamında nasıl bir verim bekleyebiliriz. Biz diyoruz ki toplumun temel taşı aileyse ailenin de temel direği kadınsa anneyse iş hayatındaki kadınları ailedeki sorumluluğundan sıyrılmadan iş performansını sağlamalısınız. OECD ülkelerinde doğum izni ortalama 24 hafta. Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni veriliyor. Bizim Toplu sözleşme taleplerimizden biri de bu sürenin 32 haftaya çıkarılmasıdır. Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde 1 buçuk saat süt izni veriliyor. 1 buçuk saatlik zaman dilimi de burada yetersiz. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan birçok kadınımızın süresi zaten yolda geçiyor. Süt izni, ücretli ve ücretsiz doğum izninin artırılması, kadınların çalışma hayatından kopmaması için, esnek mesai yarı zamanlı çalışma hayatı uygulamaya geçmeli, çocuk sahibi kadın çalışanların verimliliğini ve iş huzurunu artırmak için kreş ve gündüz bakımevi sayılarının artırılması gibi konularda mücadelemiz sürecek.” ifadelerini kullandı.

AYDIN, BOYKOT ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Kadınlar Komisyonu’nun kapasite ve çalışmalar bakımından önemli bir noktaya geldiğini vurgulayan Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, kadın kamu görevlilerinin örgütlü olması yolundaki en önemli payın Memur-Sen’e ait olduğunu söyledi. Kadınlar Komisyonu olarak bugüne kadar birçok başarılı çalışmaya, kampanyaya, eyleme ve mitinglere imza attıklarını hatırlatan Sıdıka Aydın, Siyonist İsrail’in başlattığı bu soykırımda da teşkilatın öncü kadınları olarak bu süreçte üzerlerine düşen büyük vazifenin boykot olduğuna dikkat çekerek, “Çocukların emniyet altında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz kardeşlerim. Onları öldürmeyi haysiyet sayan bir katil sürüsü ile karşı karşıyayız. Tarihin ve insanlığın en kirli savaşlarından biriyle yüz yüzeyiz ”dedi.  Kadınların çalışma hayatı ve sosyal hayatta giderek daha fazla yer aldığını söyleyen Aydın, sendikal örgütlenmenin böyle bir zeminde önemini artırdığını belirtti. Kadınlar Komisyonu’nun önümüzdeki dönemde kapasitesini büyütmek, emek dünyasında temsiliyetini artırmak ve kurumsallığını güçlendirmek adına çalışmalara güçlü bir şekilde devam edileceğini aktardı.

BAŞKAN ACAR, “ KAMU ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 55’İ KADINLARIMIZDAN OLUŞUYOR”

Memur Sen Bursa İl Temsilcisi, Eğitim Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar konuşmasında, “Teşkilatımızın Bursa’da ve Türkiye’de büyümesi ve güçlenmesinde çok büyük emeği olan kadınlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kamu çalışanlarımızın yüzde 55’ini kadınlarımız oluşturuyor. Eğitim alanında kadın memur oranımız çok daha fazla. Her alanda olduğu gibi kadınlarımızın çalışma hayatındaki sosyal, ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi adına çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz. Kadınlarımızın bu haklarını iyileştirilmesi noktasında daha etkin rol olması gerektiği, etkin ve yetkin pozisyonlarda görev ve sorumluluk üstlenmeleri bizler için olmazsa olmazdır.” ifadelerini kullandı.

ACAR, “KİMSE KİMSENİN AŞIYLA EKMEĞİYLE OYNAYAMAZ”

15 Mayıs Mutabakat sürecine ilişkin de değerlendirmeler bulunan Başkan Acar, “Kamu görevlilerinin güvenini güce dönüştürerek 1 milyonu aşan üyesiyle Türkiye’nin en büyük örgütlü gücüne dönüştük. Bini aşkın kazanıma imza attık. Bu manada çalışmalarımıza kesintisiz devam edeceğiz. 15 Mayıs Mutabakat sürecine sayılı günler kaldı. 11 ay söz söylememiz 15 Mayıs’taki sayım döküm rakamlarına bağlıdır.  Kimse kimsenin aşıyla ekmeğiyle oynama yürekliliği gösteremez. Biz kimsenin aşıyla ekmeğiyle oynamadık. Bulunduğumuz her ortamda irade ortaya koymalıyız. Dünyanın en büyük konfederasyonunun üyesi olduğunuzu unutmayın.” dedi.  

NERMİN POLAT, “MEDENİYETİMİZİN YENİDEN İNŞASININ MİMARLARIYIZ MEMURLARIYIZ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Memur sen ve Eğitim Bir Sen Bursa Kadın Komisyonu Başkanı Nermin Polat konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Kadın Komisyonlarımız memur Sen’in kadın örgütlenmesindeki eksikliğini gidermekle kalmıyor, aynı zamanda zamanda kadınlarımıza imkân ve fırsat ve fırsat verildiğinde kadınların neleri başaracağını gösteriyor.  Kadının toplumsal dönüşümdeki gücünü düşündüğümüzde bir ideolojik taşeronu olarak değil medeniyetini hamisi olarak konumlandırma menfuresi daha hayati bir anlam taşıyor ve bu bağlamda bizler kadıncılık yapan sendikacılar değiliz. Bizler medeniyetimizin yeniden inşasının mimarlarıyız memurlarıyız. Bu bağlamda Memur Sen Genel Merkez Kadın Komisyonu Başkanımız Sıdıka Aydın ve ekibine bu gün burada bizlerle birlikte olduğu için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından çekilen toplu hatıra fotoğrafı sonrasında Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği’nde teşkilat olarak atılması gereken adımlar görüşüldü ve ilerleyen süreçte hayata geçirilmesi planlanan çalışmalar istişare edildi.

Resim önizlemesi