Tavuk

Aralık Ayının İlk Haftası Acil Sağlık Haftası Kutlanıyor

BURSA 112 GÜÇLENDİ                                                                                                                                                                                                          Bursa il Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz 112 Acil’in vaka ulaşım sürelerinin gelişmiş ülkeleri yakaladığını söyledi.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, her yıl Aralık ayının ilk haftası kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu.  Acil Sağlık Hizmetleri’nin hayat ile ölüm arasındaki o ince çizgi üzerinde özveri ile görev yaptıklarını ifade eden Dr. Yavuzyılmaz, “Acil Sağlık Hizmetleri, yurt genelinde şehir merkezlerinden, en uç noktalardaki köylere kadar uzanan çok büyük bir hizmettir. Hasta ve yaralılara her türlü coğrafi ve iklim şartlarında en kısa sürede ulaşabilmek amacıyla cansiperane hareket etmektedirler.    Bu alanda Bursa 112’mizde, yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakalara; kentlerde 10, kırsalda 30 dakikada ulaşma oranları yüzde 90'ın üzerine çıkarılarak, gelişmiş ülkelerdeki ulaşma süreleri yakalanmıştır” dedi.

Bursa 112’nin bin 254 personeli ile kesintisiz acil sağlık hizmeti sunduğunun altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, “96 acil sağlık hizmetleri istasyonumuz, 143 normal 2 adet de motosiklet ambulans ile vatandaşlarımıza 7 gün 24 saat kesintisiz acil sağlık hizmeti sunuyoruz. Bunu yaparken personellerimiz büyük bir özveri ve gayret ile çalışıyorlar. Bu hafta vesilesiyle bütün 112 personelimizin haftası kutlu olsun diyor, Bursa’da acil sağlık hizmetleri sürecinin yönetilmesinde emeği olan çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Panik Yapmayın!

Dr. Yavuzyılmaz son olarak trafikte ambulanslara yol verilmesi konusunda uyarılarda bulundu;

“Trafikte ambulans siren sesini duyduğunuzda sakin olun. Hangi yönden geldiğini anlamaya çalışın. Yavaşlayın, ani fren yapmayın. Mümkünse aracınızı yolun kenarına çekin. Kavşakta iseniz yola çıkmadan ambulansın geçmesini bekleyin. Yol açmak için şerit değiştirecekseniz mutlaka kurallara uyun. Sinyal kullanın. Ambulans güvenle geçtikten sonra yolunuza kurallara uyarak devam edin. Ambulansın peşinde sürat yapmayın ve uygun fren mesafesi bırakın”