Tavuk

Akaryakıt Sektörü Bayi Paylarında İyileştirme Bekliyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) üyesi akaryakıt sektörü temsilcileri, pandemi döneminde artan maliyetlere karşılık eriyen kar marjları nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçtiklerini söyledi. Bursalı firmalar, öncelikli olarak bayi paylarının artan maliyetleri karşılayabilecek seviyeye yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BTSO 34. Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı, BTSO Hizmet Binası’da gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, Orhangazi TSO Başkanı Erol Hatırlı, Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, Meclis Üyesi İlhan Parseker ile sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sektörün çözüm bekleyen sorunları ve önerileri dile getirildi. Toplantının ana gündemi akaryakıt sektöründeki bayi payları oldu.

“TÜM TALEPLERİ ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 50 bini aşkın BTSO üyesinin pandemi sürecini en az zararla atlatması ve faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmesi amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti. Enerji ve akaryakıt sektöründen gelen tüm taleplerin takipçisi olduklarını belirten Başkan Burkay, dağıtım şirketlerinin akaryakıt bayilerinin mağduriyetine sebep olan promosyon maliyetleri konusunu BTSO’nun girişimleriyle çözüme kavuşturduklarını hatırlattı. Oda olarak ayrıca sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemde Valilik bünyesinde oluşturulan Kriz Masası’nda akaryakıt istasyonlarının faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağladıklarını dile getiren Başkan Burkay, “Bununla birlikte tehlikeli ve kimyevi madde taşımacılığında sürücü temini ve araçların çalışma saatleri konusunda Bakanlık nezdinde girişimlerimizi başlattık. Ayrıca sektörde faaliyet gösteren firmalarımızdan lisans türüne göre talep edilen teminat miktarının ve şartlarının gözden geçirilmesini de Bakanlığımızla ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’muzla paylaştık. Akaryakıt bayilerimizin kar marjlarının artırılmasından denetim usullerine kadar sektör temsilcilerimizden gelen diğer taleplerin de karşılık bulması için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu sorunları ayrıca TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi’mizin de gündemine taşıyacağız.”