Tavuk

Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Dünya ALS Gününde Anlamlı Ziyaret

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, 21 Haziran Dünya ALS Günü’nde hastalığa anlamlı bir ziyaretle dikkat çekti.

Önceki dönemlerde AK Parti Osmangazi İlçe Teşkilatı’nın farklı kademelerinde görev alan Eşref Araz'ı ALS hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede ziyaret eden AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan; "Büyük AK Parti ailesinin sevilen bir ferdi olan Eşref Araz kardeşimizi ziyaret ederek Dünya ALS Hastalığı Gününe dikkati çekmek istedik. Bizler teşkilatımızın her ferdiyle büyük ve güçlü bir aileyiz" dedi.

İllker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde tedavi gören ALS hastası Eşref Araz'ı ziyaret eden AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan şunları söyledi, “Eşref kardeşimiz partimizin kuruluşundan itibaren Emek bölgesinde görev almış bir dava arkadaşımızdır. Sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi aldık. Kendisi nezdinde ülkemizde sayıları 8 bin olarak tahmin edilen tüm ALS hastalarına acil şifalar diliyorum.  Temennimiz Eşref Araz kardeşimiz ve tüm hastalarımızın eski sağlığına kavuşarak bizlerin arasına dönmesidir” dedi.

 "HERKES POTANSİYEL ALS HASTASI"

ALS hastalığına yakalanma nedenlerinin yüzde 90 oranında bilinmediğine vurgu yapan Gürkan; "Her sağlıklı bireyin bu hastalığa yakalanma riski mevcut.Dolayısıyla Geçmişten bugüne baktığımızda hükümetlerimiz dönemlerinde ALS hastalarına evde bakım yardımı başta olmak üzere gerekli tıbbi bakım cihazlarının temini için önemli adımlar atıldı. Sağlık ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarımız genelde, il müdürlüklerimiz de yerelde ALS hastaları ve yakınlarının karşılaştıkları sorunların giderilmesi adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" şeklinde konuştu.

ALS NEDİR?

Ampyotrofik Lateral Skleroz (ALS) beyin ve omuriliğin kaslara giden sinir hücrelerine (motor nöronların) dejenerasyonla karatterize ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın yüzde 90-95'i tesadüfi, yüzde 3-10'u ailesel olarak ortaya çıkmaktadır. Her yıl 100 bin kişide 1-2 yeni vkc görülme hızı olan ALS genellikle 50-60 yaşlarında başlamaktadır.