Tavuk

15 bin paket yerel tohum vatandaşla buluştu

Şenlikte konuşan Başkan Erdem “Ata tohumlarımıza sahip çıkacağız,sağlıklı gıdayı yaşatacak ve erişilebilir hale getireceğiz” diyerek herkesi, ata tohumlarını geleceğe aktarma çabasına destek vermeye çağırdı.

2021 yılını da “Gıda Yılı” ilan eden Nilüfer Belediyesi’nin tarımsal üretim ve sağlıklı gıda üretiminin artırılması amacıyla yaptığı etkinliklerden biri olan Tohum Takas Şenliği bu yıl 6. kez gerçekleştirildi. Pandemi kurallarına uygun gerçekleştirilen şenlikte, samandan yapılan kürsü ve oturma grupları dikkat çekiciydi.
EKODER ve Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle İhsaniye Kapalı Pazar Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Gemlik, Eskişehir Büyükşehir, Selçuk ve Beylikdüzü Belediyelerinin yanı sıra tohum platformları ve bireysel üreticiler ile çok sayıda tohum meraklısı katıldı.
Şenlikte konuşma Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, tarım ve gıdaya verdikleri önemi belirterek, geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamayan şenliği, bu yıl kapsamını daraltarak yapabildiklerini ifade etti. Başkan Erdem,  ‘Tohum yaşamdır’ diyerek pandemi kuralları çerçevesinde sizlerle bir araya gelmek istedik. Hepinizin bildiği gibi tohum konusu Türkiye için çok sancılı bir konu. Bizi dışa bağımlı duruma getiren tarım politikaları, çiftçimizi üretimden uzaklaştırırken, geleceğimizi de tehdit ediyor. Küresel sermaye tohum konusunu kendi tekeline almış durumda. Bir zamanlar tarım cenneti diyebileceğimiz bu ülke, ne yazık ki kendi cevherlerinden uzaklaşarak, küresel sermayeye teslim olmuş görünüyor. Bu hem çok üzücü, hem de gelecek adına çok endişe verici” diye konuştu.

 

“En değerli miras sağlıklı gıda”

 

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda üretilerek elde edilen tohumların  şenlikte vatandaşlara dağıtıldığını söyleyen Başkan Turgay Erdem, “Toplam 15 bin paket ata tohumunu, bu şenliğe katılanlar toprakla buluşturacak. Bu tohumlar çoğalacak, yaygınlaşacak ve insanlık var olduğu sürece yaşatılacak. Bizi küresel sermayeye mahkum eden zihniyete inat kendi değerlerimizi, yerli tohumlarımızı yaşatacağız. Unutmayın ki çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli miras sağlıklı gıda. O nedenle kendi üretim potansiyelimizin farkına varacağız, ata tohumlarımıza sahip çıkacağız, sağlıklı gıdayı yaşatacak ve erişilebilir hale getireceğiz. Ata tohumlarını geleceğe aktarma çabamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum. Geleceğe attığımız bu tohumların bereketle, sevgiyle, bollukla yeşermesini diliyorum” diye konuştu,

EKODER Başkanı Arca Atay da, 2002 yılından bu yana ekolojik tarımın yaygınlaşması ve farkındalık oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Atay, “50-60 yerel tohumla başlayan koleksiyonumuz şu anda on kat büyüdü. EKODER, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yürüterek sivil toplum ile yerel yönetim işbirliğinin en güzel örneğini sergiledi. Bulunduğu ortama uyum sağlamış verimli ve sürdürülebilir tohumlardan elde edeceğiniz ürünlerden yeniden tohum alarak gelecek nesillere aktarabilirsiniz” dedi.
Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da atalık tohumların geleceği taşınmasını, dağıtılmasını ve korunmasını çok önemsediklerini belirterek, “Bizler atalık tohumlarımızla hem geçmiş mirasımıza hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz” dedi.